Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šojgu podle poradce ukrajinského ministra vnitra utrpěl infarkt

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se neobjevuje na veřejnosti, protože utrpěl infarkt. Uvedl to poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko na facebooku. Dodal, že Šojgu dostal infarkt poté, co ho ruský prezident Vladimir Putin tvrdě kritizoval za fiasko invaze na Ukrajinu. Nyní podle něj Šojgu absolvuje rehabilitaci ve vojenské nemocnici. Ruský ministr se ale podle informace zveřejněné na facebooku jeho úřadu ráno objevil na poradě.

Šojgu nebyl podle BBC spatřen na veřejnosti od 11. března. Ve čtvrtek se v ruských médiích objevily záběry, na nichž byl Šojgu vidět na obrazovce, kterou používal Putin při virtuální poradě ruské bezpečnostní rady. Spekuluje se však o tom, že byl použit ministrův starší záznam.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden vysvětloval Šojguovu mediální nepřítomnost tím, že ministr obrany má mnoho práce. "Ministr obrany má nyní mnoho starostí. Probíhá speciální vojenská operace. Není to čas na aktivitu v médiích," prohlásil.

Ruské ministerstvo obrany ve zjevné reakci na Heraščenkovu noční informaci o Šojguově infarktu dopoledne zveřejnilo na facebooku zprávu, že se ministr zúčastnil ranní porady ve svém úřadu. Informaci doplňuje video dokumentující poradu s řadou nejvyšších představitelů ruské armády, včetně náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, který rovněž nebyl v poslední době na veřejnosti viděn.

Šojgu přítomné informuje, že s ministerstvem financí diskutoval o vojenském rozpočtu a plnění rozkazů obrany. Hovoří o pokračování dodávek zbraní a výbavy v předstihu, přičemž "prioritami jsou dalekonosné vysoce přesné zbraně, vybavení letadel a udržování pohotovosti strategických jaderných sil".

Témata:  Ukrajinská krize Ruská armáda Sergej Šojgu Anton Geraščenko

Související

Aktuálně se děje

14. ledna 2026 10:52

Důchody slavných: Irena Obermannová soptí, státu pořádně naložila

Irena Obermannová je lidem známá jako spisovatelka i maminka herečky a zpěvačky Bereniky Kohoutové, se kterou donedávna měla úspěšný podcast. Letos oslaví autorka řady úspěšných knih již 64. narozeniny, z čehož tak nějak vyplývá, že už má nárok na důchod. Na sociální síti nicméně odhalila, jaké starosti doprovázejí celý proces. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Emmanuel Macron

Macron varuje před útokem na Grónsko. Trumpovi se postavil i šéfka Evropské komise

Americký prezident Donald Trump stupňuje svou rétoriku ohledně získání Grónska a otevřeně prohlásil, že jakýkoliv jiný výsledek než plná kontrola Spojených států nad tímto územím je pro něj nepřijatelný. Ostrov podle něj USA nezbytně potřebují k zajištění národní bezpečnosti. Trump na sociálních sítích uvedl, že v čele úsilí o získání ostrova by mělo stát NATO, a varoval, že pokud tak neučiní Američané, chopí se příležitosti Rusko nebo Čína, což hodlá za každou cenu překazit.