Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud na Krymu poslal na šest let do vězení spolupracovníka stanice RFE/RL

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soud na Ruskem anektovaném Krymu dnes poslal na šest let do vězení nezávislého novináře spolupracujícího s Rádiem Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Vladyslava Jesypenka shledal vinným z údajného držení a převážení výbušnin, informovala tato rozhlasová stanice na svém webu.

Žurnalista obvinění odmítá a tvrdí, že úřady chtějí zdiskreditovat práci nezávislých novinářů, kteří se snaží ukázat realitu toho, co se na Krymu děje.

Bezpečnostní složky Jesypenka, který má občanství Ukrajiny i Ruska, zatkly v březnu loňského roku kvůli podezření ze shromažďování informací pro ukrajinskou rozvědku. Prokuratura soud v Simferopolu žádala, aby žurnalistu poslal do vězení na 11 let. Proces se přitom odehrál za zavřenými dveřmi.

Muž před zatčením pracoval na poloostrově pět let a informoval o tamní sociální a ekologické situaci, píše RFE/RL.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová označila proces s Jesypenkem za vykonstruovaný a verdikt odsoudila. Požádala o jeho okamžité propuštění a vyzvala mezinárodní společenství, aby věnovalo pozornost "systematickému porušování práv ukrajinských občanů na základě politicky motivovaných obvinění ze strany agresorské země".

Šéf RFE/RL Jamie Fly označil rozsudek za "výsměch". "Jako novinář, který nedělá nic jiného, než že informuje o faktech, neměl být v prvé řadě vůbec zadržen. Natož, aby byl vystaven fyzickému a psychickému mučení, které zažil v posledních 11 měsících," uvedl Fly a rovněž požádal o novinářovo propuštění.

K okamžitému propuštění Jesypenka vyzvalo mimo jiné i americké ministerstvo zahraničí a obhájci svobody tisku, podle nichž neexistují důkazy o jeho provinění.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014, po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Moskva později podpořila povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, kde během následného konfliktu zemřelo nejméně 13.000 lidí.

Témata:  Svobodná Evropa Krym soudy

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.