Žurnalista obvinění odmítá a tvrdí, že úřady chtějí zdiskreditovat práci nezávislých novinářů, kteří se snaží ukázat realitu toho, co se na Krymu děje.

Bezpečnostní složky Jesypenka, který má občanství Ukrajiny i Ruska, zatkly v březnu loňského roku kvůli podezření ze shromažďování informací pro ukrajinskou rozvědku. Prokuratura soud v Simferopolu žádala, aby žurnalistu poslal do vězení na 11 let. Proces se přitom odehrál za zavřenými dveřmi.

Muž před zatčením pracoval na poloostrově pět let a informoval o tamní sociální a ekologické situaci, píše RFE/RL.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová označila proces s Jesypenkem za vykonstruovaný a verdikt odsoudila. Požádala o jeho okamžité propuštění a vyzvala mezinárodní společenství, aby věnovalo pozornost "systematickému porušování práv ukrajinských občanů na základě politicky motivovaných obvinění ze strany agresorské země".

Šéf RFE/RL Jamie Fly označil rozsudek za "výsměch". "Jako novinář, který nedělá nic jiného, než že informuje o faktech, neměl být v prvé řadě vůbec zadržen. Natož, aby byl vystaven fyzickému a psychickému mučení, které zažil v posledních 11 měsících," uvedl Fly a rovněž požádal o novinářovo propuštění.

K okamžitému propuštění Jesypenka vyzvalo mimo jiné i americké ministerstvo zahraničí a obhájci svobody tisku, podle nichž neexistují důkazy o jeho provinění.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014, po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Moskva později podpořila povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, kde během následného konfliktu zemřelo nejméně 13.000 lidí.