O rozsudku informoval server France24. Podle britského deníku Guardian čelili obžalobě muži ve věku 20, 22 a 35 let. Všichni tři obvinění z napadení odmítali, dva se ale během procesu přiznali k vandalismu během jiného incidentu v dubnu v rámci protestů proti penzijní reformě prosazené prezidentem Emmanuelem Macronem.

O útoku, k němuž došlo ve městě Amiens, informovala v polovině května BBC. Jean-Baptiste Trogneux byl napaden před rodinným obchodem s čokoládou, který se opakovaně stává terčem incidentů. Zasažen byl do hlavy, rukou a nohou. Útočníci po zásahu sousedů utekli, následně byli zadrženi policií.

Macron označil útok za nepřijatelný akt a dodal, že násilí nemá v demokracii místo. Jeho žena poznamenala, že s rodinou soucítí. Otec napadeného muže řekl médiím, že útočníci překročili linii a urazili "prezidenta, jeho ženu a mou rodinu".

Rodina ženy prezidenta vede cukrářskou firmu už po šest generací. Obchody rozeseté po severní Francii čelí útokům od chvíle, co se Macron ujal funkce hlavy státu. "Nemá s naším byznysem nic společného," zdůraznil Trogneux a dodal, že nechápe výzvy k bojkotu obchodů a produktů.