Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud souhlasil s přemístěním Fritzla, čímž mu umožní požádat o podmínečné propuštění

Josef Fritzl
Josef Fritzl
Foto: Profimedia

Rakouský soud dnes vyslovil souhlas s přemístěním Josefa Fritzla, který si ve věznici s uzavřeným psychiatrickým oddělením odpykává doživotní trest za to, že čtvrt století věznil a sexuálně zneužíval vlastní dceru. Informovala o tom agentura APA. Přesun do normální věznice by 87letému Fritzlovi umožnil požádat o podmínečné propuštění, prokuratura se ale proti rozhodnutí soudu odvolala.

Frizl byl odsouzen v roce 2009 za zločin, který otřásl nejen Rakouskem, ale celým světem. Ukázalo se, že muž v roce 1984 ve sklepě svého domu v dolnorakouském Amstettenu uvěznil svou tehdy osmnáctiletou dceru Elisabeth, kterou sexuálně zneužíval už od 11 let. Držel ji tam pak za strašlivých podmínek 23 let, opakovaně ji znásilňoval a zplodil s ní sedm dětí, z nichž jedno zemřelo.

Soud ve městě Krems dnes na základě psychiatrických vyšetření dospěl k závěru, že Fritzl může být přemístěn do normální věznice, kde nepanuje tak přísný režim. Přesun by mu umožnil požádat o podmínečné propuštění, o které se mohou odsouzení na doživotí pokusit nejdříve po 15 letech za mřížemi, v případě Fritzla v roce 2023.

Soud ve prospěch Fritzlova přemístění rozhodl už loni v listopadu, po odvolání prokuratury ale verdikt zvrátila vyšší instance.

Témata:  Josef Fritzl Rakousko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.