Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova sídla

Donald Trump, bývalý prezident USA
Donald Trump, bývalý prezident USA
Foto: Reprofoto YouTube

Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25. srpna (do 18:00 SELČ) redigovalo část dokumentu, který se týká prohledání sídla bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa agenty FBI. Soudce je následně prověří a poskytne ke zveřejnění. Ministerstvo se proti nařízení může odvolat, informují americká média.

Mediální organizace se u soudu odvolávaly na veřejný zájem a domáhaly se úplného odtajnění prohlášení, které je součástí soudního příkazu k prohledání Trumpovy rezidence Mar-a-Lago. Ministerstvo bylo zásadně proti jeho zveřejnění. Soudce Bruce Reinhart dnes učinil překvapivé rozhodnutí, když mezi oběma požadavky zvolil střední cestu, píše list The New York Times (NYT).

"Věřím, že části tohoto přísežného prohlášení mohou být zveřejněny. Rozhodnutí, zda budou mít pro veřejnost význam, či nikoliv, už není na mně," prohlásil soudce.

Prohlášení připojená k soudnímu příkazu k domovní prohlídce obsahují detailní a citlivé informace o průběhu vyšetřování a téměř vždy jsou držena v tajnosti až do doby, než je podána obžaloba.

"Veřejnost jednoduše nemůže mít pádnější důvody k tomu, domáhat se maximální transparentnosti při průběhu tohoto případu," řekl právní zástupce jedné z mediálních organizací Charles Tobin.

Zástupce vlády naopak argumentoval, že ve hře je i jiný veřejný zájem, totiž na tom, aby "trestní vyšetřování probíhala bez jakýchkoliv překážek". "Odtajnění prohlášení by mohlo narušit probíhající vyšetřování," řekl šéf oddělení kontrašpionáže na ministerstvu spravedlnosti Jay Bratt.

Prohledání sídla, o němž Trump tvrdí, že bylo politicky motivované, souvisí s vyšetřováním, zda si Trump v lednu 2021 nelegálně ponechal některé potenciálně citlivé dokumenty i po odchodu z prezidentského úřadu.

Ministerstvo spravedlnosti prošetřuje možné porušení tří zákonů, mimo jiné zákona o špionáži, který zakazuje držení informací o národní obraně, a také zákona o zatajování, ničení nebo falšování záznamů s úmyslem mařit vyšetřování.

Témata:  Donald Trump soudy FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation)

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy