Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudy postavily Trumpa nad běžné Američany, když mu daly imunitu. Takto demokracie nemůže přežít, varují politologové

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Depositphotos

Nový prezident Spojených států Donald Trump je v pozici, ve které není žádný jiný Američan – rozhodnutí soudů a amerického ministerstva spravedlnosti ho de facto postavila nad zákon. Podle politologů je to však špatně, protože americká ústava v případě trestního stíhání předpokládá rovnost všech amerických občanů.

Německý server DW upozornil na kontroverzní situaci, kdy americké soudy postavily Trumpa do pozice, která je v rozporu se základními principy Deklarace nezávislosti Spojených států. Dokument, jenž je základem americké demokracie, deklaruje, že „všichni lidé jsou si rovni“.

Rozhodnutí federálního ministerstva spravedlnosti však podle DW poskytuje Trumpovi ochranu před trestním stíháním, což vzbuzuje obavy o spravedlnost a rovnost před zákonem. Trump se tak stal historicky prvním odsouzeným zločincem, který bude vykonávat funkci prezidenta USA.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z loňského roku prezidentovi přiznalo širokou imunitu za úřední rozhodnutí učiněná v úřadu. „Tvrdit, že prezident nemůže být stíhán za trestné činy spáchané v úřední funkci, je prostě kategoricky špatně,“ upozornil právní vědec Richard Painter z Minnesotské univerzity.

Americký prezident je chráněn více než jakýkoli jiný Američan. „Myslím, že existuje velmi reálná obava ze signálu, který výsledek těchto případů vysílá: že Donald Trump stojí nad zákonem a přestupky, za které by kterýkoli jiný občan ve Spojených státech zaplatil. Není hnán k odpovědnosti a skutečně neplatí cenu,“ poznamenal politolog Costas Panagopoulos.

Kvůli pochybením byli vyšetřováni také prezidenti Richard Nixon, Bill Clinton a Joe Biden. Jenže ministerstvo spravedlnosti se ani jednoho z mužů nerozhodlo trestně stíhat. „Ministerstvo spravedlnosti zaujímá tento postoj již od prezidentství Richarda Nixona v roce 1973, nikde v ústavě pro to není žádná pravomoc. Takto demokracie nemůže přežít,“ varoval Painter.

Ten také odkázal na současný případ v Jižní Koreji, kde úřady zatkly prezidenta Jun Suk-Jola poté, co v prosinci nezákonně vyhlásil stanné právo. „Ve fungující demokracii není žádná osoba nad zákonem,“ popsal Painter.

Prezident USA by podle něj neměl být v ničem jiný. „Přesto jsme byli svědky toho, že ministerstvo spravedlnosti za vlády demokratických i republikánských prezidentů zaujalo absurdní stanovisko, že úřadujícího prezidenta nelze obžalovat. Kdyby to zakladatelé americké ústavy chtěli, řekli by to přímo v ústavě,“ vysvětlil.

Jak Painter, tak Panagopoulos míní, že Trump ve svém druhém funkčním období udělá vše pro to, aby se na něj vzpomínalo jako na „efektivního prezidenta“. Jeho první úřad poznamenala pandemie covidu-19, načež během předávání moci Bidenovi vyprovokoval povstání v Kapitolu.

„Ani jedna z těchto věcí není pro Donalda Trumpa příliš pozitivní. Do jisté míry se možná bude chtít co nejvíce snažit, aby se na něj v jeho druhém funkčním období vzpomínalo kvůli věcem, které se odrážejí příznivěji,“ podotkl Panagopoulos.

Témata:  USA Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

8:56

Donald Trump se vrací do čela USA. První kroky, které realizuje po převzetí úřadu

Donald Trump, který se chystá zahájit své druhé prezidentské období, slíbil rychlé a razantní kroky prostřednictvím celé řady exekutivních příkazů hned první den po složení přísahy. Tyto kroky mají mít historický dopad a signalizují změnu směru v klíčových otázkách domácí i zahraniční politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Live Živě

Klíčový den pro USA: Trumpova inaugurace začíná

Inaugurační den Donalda Trumpa začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Klíčový moment, tedy složení přísahy a inaugurační projev, se odehraje za několik minut.