Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělská vláda tlačí na Izrael, aby dodržoval rozhodnutí ICJ

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Španělská vláda v sobotu vyzvala Izrael, aby provedl rozhodnutí nejvyššího soudu OSN a okamžitě zastavil bombardování a pozemní útok na město Rafah v palestinském Pásmu Gazy. Madrid zdůraznil, že páteční rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ) je právně závazné.

Ministr zahraničních věcí José Manuel Albares ve statusu zveřejněném na síti X upozornil, že "to samé platí pro příměří, propuštění rukojmí a přístup pro humanitární pomoc (do Pásma Gazy)." Dodal, že "utrpení obyvatel Gazy a násilí musí skončit."

Izrael na nejnovější vývoj v řízení před ICJ reagoval v sobotu ostřelováním Rafahu a dalších částí hustě obydleného Pásma Gazy. Agentura DPA dodala, že izraelská armáda v Rafahu pokračovala i v likvidování skladů a odhalování tunelových šachet, využívaných palestinskými radikály jako skrýše.

Agentura AFP ale připomněla, že rozhodnutí ICJ jsou sice právně závazná, ale chybí mechanismy k jejich prosazování.

ICJ kromě toho v pátek rozhodl, že Izrael musí ponechat otevřený hraničních přechod Rafah mezi Pásmem Gazy a Egyptem, aby umožnil neomezenou přepravu humanitární pomoci do palestinské enklávy.

Španělsko patří k těm evropským zemím, které byly vůči Izraeli v souvislosti s válkou v Pásmu Gaze nejkritičtější. Španělsko, Irsko a Norsko ve středu uvedly, že jejich vlády uznají palestinský stát.

V reakci na to si Izrael předvolal jejich vyslance a v pátek oznámil, že zakáže španělskému konzulátu v Jeruzalémě pomáhat Palestincům na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek také zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná. Uvedla to agentury AFP.

Šéf OSN podle svého mluvčího také vyjádřil přesvědčení, že strany konfliktu náležitě vyhoví nařízení soudu.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v pátek označil obvinění z genocidy, které vůči Izraeli vznesla Jihoafrická republika (JAR), za nepravdivé a neslýchané. Uvedla to agentura Reuters.

Izraelské vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy podle úřadu nevedou a nebudou vést ke zničení civilních palestinských obyvatel. Izrael také bude i nadále umožňovat proudění humanitární pomoci od Pásma Gazy v souladu s právem, uvedl premiérův úřad ve společném prohlášení s izraelským ministerstvem zahraničních věcí.

Toto rozhodnutí je považováno za přelomové a pravděpodobně zvýší mezinárodní tlak na Izrael po více než sedmi měsících jeho války proti palestinskému hnutí Hamás, jak píše AFP.

Témata:  Španělsko Válka v Izraeli s Hamásem Izrael

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy