"Občané budou i po zrušení povinných roušek ochranu nosu a úst na místech se zvýšeným rizikem nákazy nosit. Vidíme to už dnes, dokonce i venku: Ačkoli povinnost neexistuje, používá mnoho lidí roušky dál," řekl novinářům náměstek italského ministerstva zdravotnictví Andrea Costa.

V Itálii se aktuálně musí respirátory nosit například v kinech, divadlech nebo hudebních klubech, kde je do konce dubna nutné předkládat i potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo prodělání nemoci. Certifikáty už ale nejsou povinné v dopravě, hotelech, muzeích ani obchodech.

Ve Španělsku jsou ode dneška roušky povinné už jen ve veřejné dopravě, ve zdravotnických a pečovatelských zařízeních. Nosit se nemusejí na letištích ani na nádražích a zaměstnavatelům dala vláda možnost, aby si o nošení roušek na pracovišti rozhodli sami.

"Roušky byly během posledních dvou let bezpochyby tím nejviditelnějším opatřením a už nebudou povinné. Zůstanou s námi ale i nadále jako ochranný prostředek, zejména pro ty nejzranitelnější," řekla dnes španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová.

Proticovidová opatření podstatně uvolní i Kypr. Ministr zdravotnictví Michalis Chatzipantela dnes podle agentury AP oznámil, že od 15. května už nebude na většině veřejných míst povinné prokazovat se certifikátem o očkování či prodělání nemoci. Výjimka se bude týkat nočních klubů, nemocnic nebo domovů pro seniory. Omezí se i nošení roušek.