Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy americké oznámí další vojenskou pomoc pro Ukrajinu

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Spojené státy americké v pátek oznámí nový balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů dolarů. Pod podmínkou anonymity to uvedl jeden z amerických činitelů, informovala agentura Reuters. 

Nový balík má zahrnovat materiál pro dělostřelectvo, munici pro prostředky protivzdušné obrany, například pro systémy NASAMS, protitankovou munici, obrněná vozidla či ruční zbraně, uvedla agentura. Oznámení přichází v čase, kdy ruská armáda v pátek podnikla pozemní útok nedaleko druhého největšího ukrajinského města Charkova. 

Americký Kongres v dubnu po měsících stranických sporů mezi demokraty a republikány schválil další vojenskou pomoc Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy poděkoval oběma stranám zastoupeným ve Sněmovně reprezentantů a jejímu předsedovi Miku Johnsonovi za schválení balíku. 

"Demokracie a svoboda budou vždy mít globální důležitost a nikdy neselžou, pokud je Amerika bude chránit. Klíčový americký balík zabrání rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům být ještě silnější. Spravedlivého míru a bezpečí dosáhneme pouze prostřednictvím síly," napsal Zelenskyj na síti X.

Spojené státy americké jsou od února 2022 největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Podle údajů uváděných Pentagonem poskytly Kyjevu vybavení v hodnotě přes 44 miliard dolarů. 

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina USA

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy