reklama

Podle těchto dokumentů by měly mít jaderné hlavice na této základně třikrát větší sílu než ta, která byla použita v japonském Hirošimě na konci druhé světové války.

Zpráva uvádí, že USA umístily jaderné zbraně na této základně již v minulosti, ale byly stáhnuté v roce 2008. Návrat těchto zbraní je nyní součástí programu NATO na rozvoj a posílení jaderných kapacit v reakci na zvýšené napětí s Ruskem během ukrajinské invaze.

Rusko varovalo, že by umístění jaderných zbraní v Británii považovalo za eskalaci a podniklo by protiopatření. Spojené království přitom má už své vlastní jaderné zbraně, které jsou součástí tzv. "Trident" programu. Používá je jako odstrašující prostředek.

V průběhu tohoto týdne náčelník britského generálního štábu Patrick Sanders vyjádřil obavy ohledně současné schopnosti Británie bránit se v možném budoucím konfliktu s Ruskem. Kritizoval snížení financování armády a nedostatečnou připravenost obyvatelstva.

Navzdory tomu, že počet zájemců o profesionální službu v armádě je nejvyšší za posledních šest let, britská armáda má aktuálně jen necelých 74 000 členů, což představuje pokles o 28 procent za posledních 12 let.

Sanders tvrdí, že k dosažení lepší připravenosti armády by bylo nezbytné mít alespoň 45 000 rezervistů. Kancelář předsedy vlády Rishiho Sunaka však vyloučila možnost zavedení povinné vojenské služby.

Šéf námořnictva Pentagonu Carlos Del Toro vyzval Spojené království, aby kvůli aktuálním hrozbám "přehodnotilo" velikost svých ozbrojených sil.

V červnu 2022 oznámilo americké ministerstvo obrany plán na umístění dvou letky stíhaček F-35 páté generace na RAF Lakenheath, které jsou schopny nést jaderné bomby B61-12. Na této základně je momentálně dislokována 48 jednotka bojových letadel Vzdušných sil USA (USAF).

V současné době mají USA jaderné hlavice umístěné v členských zemích NATO, včetně Belgie, Nizozemska, Německa, Itálie a Turecka.