Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy se údajně zúčastní mírové konference organizované Ukrajinou ve Švýcarsku

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Spojené státy se údajně zúčastní mírové konference organizované Ukrajinou ve Švýcarsku, která proběhne v červnu. Pro agenturu Reuters to uvedl v neděli nejmenovaný představitel USA.

Citovaný americký zdroj tak reagoval na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského adresovanou svému americkému a čínskému protějšku, Joeovi Bidenovi a Si Ťin-pchingovi.

Zelenskyj na nich prostřednictvím videa apeloval, aby se osobně zúčastnili konferenci o Ukrajině, kterou bude hostit Švýcarsko na žádost ukrajinského prezidenta 15. a 16. června v hotelovém komplexu Bürgenstock na břehu Vierwaldstattského jezera.

" Obracím se na světové lídry, kteří stále stojí stranou od globálního úsilí na světovém mírovém summitu: na prezidenta Bidena a na prezidenta Siho... Podpořte, prosím, mírový summit svou osobní účastí ," vyzýval Zelenskyj ve videovzkazu natočeném v troskách budovy v Charkově , která byla terčem čtvrtečního ruského útoku.

Americký představitel, citovaný agenturou Reuters, se nezmínil o tom, kdo bude Spojené státy na konferenci zastupovat.

Na jednání ve Švýcarsku bylo dosud pozváno 160 delegací včetně členů EU a zemí sdružených v uskupeních G7, G20 a BRICS. Rusko však na seznamu pozvaných nefiguruje. Zelenskyj uvedl, že svou účast dosud potvrdilo více než 80 států

Témata:  válka na Ukrajině Bílý dům USA

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy