reklama

Informoval o tom list The New York Times (NYT). Cíl zpřístupnit očkování dospělým ve všech 50 státech USA do 19. dubna oznámil prezidenta Joe Biden před dvěma týdny.

Jako poslední dnes všem dospělým očkování proti covidu-19 zpřístupnily státy Havaj, Massachusetts, New Jersey, Oregon, Rhode Island a Vermont.

Ve Spojených státech, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, se nyní očkuje tempem 3,2 milionu dávek za den. Ještě před měsícem to bylo 2,5 milionu. Více než 131 milionů lidí, tedy polovina dospělých Američanů, k neděli podle údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) obdrželo nejméně jednu dávku vakcíny. Asi 84,3 milionu Američanů už dostalo obě dávky vakcíny.

Očkování proti covidu-19 se v USA v uplynulých měsících výrazně zrychlilo. Biden původně počítal s tím, že se očkování zpřístupní všem dospělým až 1. května, vzhledem k rychlosti očkování však stanovil dřívější termín. Dalším prezidentovým cílem je, aby bylo za jeho prvních 100 dnů ve funkci v USA podáno 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19, k čemuž teď země směřuje.

Rozšíření očkování přichází ve chvíli, kdy američtí odborníci zkoumají, zda existuje souvislost mezi jednodávkovou vakcínou proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson a případy vzácných krevních sraženin. Používání přípravku země pozastavila minulý týden.

Člen Bidenova poradního sboru a expert na infekční choroby Anthony Fauci v neděli uvedl, že federální regulátoři by se měli rozhodnout do pátku, zda bude v USA očkování touto vakcínou obnoveno. Řekl, že ačkoliv nechce předbíhat stanovisko CDC a Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), očekává, že experti doporučí "nějaké varování nebo omezení" ohledně vakcíny Johnson & Johnson.

Odborníci tvrdí, že i pokud by existovala souvislost mezi krevními sraženinami a vakcínou, riziko je velmi malé, píše NYT. Podle některých však pozastavení vakcíny Johnson & Johnson může zvýšit mezi některými Američany neochotu nechat se očkovat.

V uplynulém týdnu Spojené státy podle NYT průměrně zaznamenaly více než 67.000 nových případů koronavirové nákazy za den, zatímco před měsícem to bylo přes 54.000. Odborníci tak Američany varují, aby nepřestali být opatrní, nosili roušky a dodržovali rozestupy.

Při současném tempu vakcinace se Spojeným státům podaří do poloviny června naočkovat asi 70 procent populace. Cestu k dosažení takzvané kolektivní imunity však může zpomalit nedůvěra k očkování mezi některými občany. Naplnění tohoto cíle bude také záviset na tom, kdy se očkování proti covidu-19 zpřístupní dětem.

Společnost Pfizer tento měsíc oznámila, že v USA podala žádost o podmínečnou registraci své vakcíny pro děti od 12 do 15 let. Brzy by také měla zveřejnit svá data z klinických studií u náctiletých společnost Moderna. Očkovat proti covidu-19 tuto věkovou kategorii by Spojené státy podle NYT mohly začít už před začátkem školního roku.

Klinické studie vakcín u ještě mladších věkových skupin se už konají. Fauci odhaduje, že očkování by mohlo být v USA zpřístupněno dětem všech věkových kategorií v prvním čtvrtletí příštího roku.

reklama