reklama

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin upřesnil, že USA v úterý nečekaně požádaly o uzavření konzulátu a přerušení všech jeho aktivit. Wang také uvedl, že tento krok je podle Číny "šokující a neoprávněný a poškodí americko-čínské vztahy". Podle ministerstva daly USA konzulátu na ukončení činnosti lhůtu tři dny.

Mluvčí amerického ministerstva Ortagusová podle Reuters dále sdělila, že USA nebudou tolerovat ohrožování americké suverenity ze strany Číny a zastrašování amerických občanů. Prezident Donald Trump podle mluvčí trvá na principech rovnosti a vzájemnosti v americko-čínských vztazích.

Zprávy přímo z Houstonu hovoří o tom, že u konzulátu byl v noci na dnešek zaznamenán oheň. Svědci z okolních domů podle deníku Houston Chronicle místní policii informovali o tom, že lidé na dvoře u budovy pálí dokumenty v nádobách, které vypadají jako odpadkové koše na papír.

Podle údajů na internetových stránkách čínského velvyslanectví v USA se na americkém území nachází kromě ambasády ve Washingtonu pět konzulátů, a to v New Yorku, Chicagu, San Francisku, Los Angeles a Houstonu.

Zatím nejmenované zdroje podle Reuters uvádějí, že Peking recipročně zvažuje uzavřít americký konzulát ve velkoměstě Wu-chanu.

reklama