Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu. Krok, který většina zemí světa považuje za nelegální, podle agentury AP může v OSN vyvolat ostré spory před nadcházejícím 75. zasedáním Valného shromáždění.
Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně porušuje jadernou dohodu (JCPOA) z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Lhůta vedoucí k obnovení sankcí podle americké vlády nyní vypršela.
"Spojené státy učinily tento rozhodný krok, jelikož kromě toho, že Írán nedodržuje závazky plynoucí z JCPOA, Rada bezpečnosti neprodloužila zbrojní embargo OSN vůči Íránu, které platí již 13 let," uvedl Pompeo.
" V souladu s našimi právy (...) jsme zahájili proces k obnovení prakticky všech zrušených sankcí OSN, včetně zbrojního embarga," uvedl Pompeo. "Svět bude díky tomu bezpečnější," doplnil.
We will not hesitate to enforce our sanctions, and we expect all @UN Member States to fully comply with their obligations under these re-imposed restrictions.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) September 20, 2020
Bílý dům má v plánu v pondělí vydat exekutivní příkaz, v němž bude vysvětleno, jak chtějí Spojené státy obnovení sankcí vymáhat. Americká ministerstva financí a zahraničí mezitím podle AP nastíní, jako hodlají USA za porušování sankcí vůči Íránu penalizovat zahraniční podniky a jednotlivce.
Ostatní členové Rady bezpečnosti OSN nicméně s krokem USA nesouhlasí a nechali se slyšet, že jej budou ignorovat. Obnovení sankcí totiž podle nich nemá právní váhu, jelikož americký prezident Donald Trump v roce 2018 od jaderné dohody s Íránem odstoupil a proti zemi zavedl americké sankce. Washington naopak tvrdí, že na spuštění mechanismu k obnovení sankcí má právo, jelikož Spojené státy jsou stálým členem Rady bezpečnosti OSN a dohodu původně podepsaly.
Moskva novou zprávu z USA o sankcích vůči Íránu důrazně odmítla. "Vše, co Washington dělá, je divadelní představení uspořádané s cílem podřídit Radu bezpečnosti své politice 'co největšího tlaku' na Írán a udělat z tohoto významného orgánu svůj pomocný nástroj. Tohle číslo ale nevyšlo," citovala agentura RIA Novosti mimo jiné z prohlášení ruského ministerstva zahraničí. USA se podle ruské diplomacie snaží obalamutit mezinárodní společenství spekulacemi o obnovení sankcí vůči Íránu, ale RB OSN nic takového v tomto směru neučinila.
Teherán v reakci vyzval svět k jednotnému odmítavému postoji vůči USA. "Očekáváme, že se mezinárodní společenství a všechny země světa postaví proti těmto nezodpovědným akcím režimu v Bílém domě a budou mluvit jedním hlasem," řekl podle agentury AFP mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh na tiskové konferenci.
Postup USA v otázce obnovení sankcí OSN vůči Íránu se setkal s ostrou kritikou Ruska a Číny. Nesouhlas v pátek také ale v dopisu předsedovi Rady bezpečnosti OSN vyjádřili američtí spojenci Německo, Francie a Británie. "Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu".
Témata: USA, sankce, Írán, Mike Pompeo, OSN (Organizace spojených národů), Rusko
Související
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 14:58
15. listopadu 2024 11:01
14. listopadu 2024 21:48