Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stadion ve Varšavě se promění v nemocnici, Rakousko od pátku zpřísní restrikce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polský Národní fotbalový stadion ve Varšavě se promění v nemocnici, která pojme až 500 pacientů a pomůže ulevit přetíženému zdravotnímu systému. V reakci na rostoucí počty nakažených koronavirem v zemi dnes tento plán schválila vláda.

K péči o pacienty budou využity především konferenční prostory arény, která byla vybudována pro fotbalové mistrovství Evropy v roce 2012.

"Na stadionu vytvoříme prostor pro asi 500 lůžek, 50 z nich bude pro intenzivní péči," řekl vládní mluvčí Piotr Müller televizi Polsatnews. Lůžka by měla být k dispozici do konce týdne.

Kvůli prudce se zvyšujícímu počtu nakažených zpřísnila polská vláda v minulém týdnu opatření. V oblastech s vyšším rizikem nákazy se budou mimo jiné hrát sportovní zápasy bez diváků.

Rakousko opět zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Uvnitř se bude moci od pátku scházet jen šest dospělých, venku nanejvýš dvanáct, uvedl na tiskové konferenci kancléř Sebastian Kurz. Vicekancléř Werner Kogler řekl, že je situace vážná, a opět přitom poukázal na nepříznivý vývoj v Česku. 

Nové opatření, které omezuje počet účastníků na soukromých akcích, se týká mimo jiné svateb, narozeninových oslav, spolkových slavností či tanečních kurzů. Netýká se setkání na pracovišti a výjimku dostaly také pohřby.

Ab Freitag gilt: Indoor Zusammentreffen dürfen max. mit 6 Erwachsenen stattfinden. Outdoor max. mit 12 Personen. Alle Zusammentreffen außerhalb der beruflichen Tätigkeiten sind erfasst, ausgenommen sind Begräbnisse.

— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) October 19, 2020

Veřejných akcí, které úřady povolí, se bude moci nově účastnit venku maximálně 1500 a uvnitř 1000 lidí. Při všech kulturních a sportovních událostech, například při zápasech fotbalové ligy či divadelních představeních, budou muset mít lidé zakrytá ústa a nos.

Celostátní zavírací dobu restaurací a hospod rakouská vláda nezavedla. Podle Kurze o ní mohou rozhodnout jednotlivé spolkové země. Některé to už dříve učinily, například v Tyrolsku musí hosté gastronomické podniky opustit nejpozději ve 22:00.

Za posledních 24 hodin přibylo v Rakousku 1121 potvrzených případů nákazy koronavirem. Většinu nových případů opět hlásí hlavní město Vídeň (266), následují Dolní a Horní Rakousy (176 a 174), dvě spolkové země sousedící s Českem.

Od počátku epidemie se v Rakousku nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 65.000 lidí. Zhruba 50.000 z nich se viru již zbavilo. S covidem-19 zemřelo v Rakousku 904 lidí. V nemocnici je nyní kvůli nákaze 799 lidí, z toho 145 na jednotkách intenzivní péče. Pokud se nepodaří současný vývoj zastavit, je podle Kurze možné, že v prosinci bude přibývat denně 6000 případů. V sobotu Rakousko ohlásilo rekordní denní přírůstek 1747 případů.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Polsko Rakousko Sebastian Kurz

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.