Problém, jehož kořeny sahají do roku 1985, je pevně spjat se starou verzí státního důchodového systému. Vdané ženy, které měly svůj vlastní, ale malý důchod, měly nárok žádat o 60 procent základního státního důchodu na základě záznamů o výši příspěvků svého manžela. Kvůli chybě ministerstva práce jim tyto peníze ale nebyly přiznány automaticky.

Mezi těmi, kteří už roky pobírají méně peněz, jsou také vdovy a rozvedené ženy. Některé z obětí systémové chyby obdrží všechny své finanční nároky, i když o několik let později. Ostatní budou moci žádat jen o zameškané platby za posledních 12 měsíců.

Když britské úřady poprvé uznaly chybu veřejně, předpokládalo se, že stát dluží až 2,7 miliardy liber (78,8 miliardy Kč) asi 200.000 důchodkyň. Poté Británie svůj odhad snížila na něco málo přes 130.000 poškozených a dluh okolo jedné miliardy liber (29,2 miliardy Kč). Nyní se čísla pohybují skoro na dvojnásobku, je tedy možné, že dojde ještě k dalším revizím.

"DWP provedlo dodatečné kontroly svých záznamů, aby zjistilo, kterých důchodců se problém může týkat, ale plný rozsah nedoplatků bude znám až po přezkoumání všech případů," uvedl Národní kontrolní úřad.

Situaci ohledně vyplácení důchodů označil výbor pro veřejné finance letos v lednu za ostudný zmatek. Chyby nastaly v důsledku zastaralých systémů a náročného ručního zpracování důchodů v DWP, uvádí zpráva výboru. Podle výboru existuje taktéž riziko, že chyby, které vedly k prvotním chybným platbám, by se mohly opakovat i v opravném programu.

DWP rovněž připustilo chybu, že v záznamech o národním pojištění mohou chybět údaje za dobu, kdy byly ženy doma s dětmi, období dříve známé jako ochrana domácích povinností, což může dále ovlivnit výši jejich státního důchodu, uvedl bývalý náměstek ministerstva práce a důchodů Steve Webb. "Nejenže náklady na nápravu těchto nedoplatků prudce vzrostou, ale DWP nyní přiznává celou řadu nových chyb," dodal.

Oba případy dopadají podle Webba převážně na ženy, které chyba státního systému nejvíce poškodila. V zemi je podle něj potřeba mnohem větší transparentnost v této oblasti, protože příliš mnoho lidí dlouhá léta pobíralo výrazně nižší penzi.