Evropský blok od únorového začátku ruské invaze zaplatil za zbraně a další vojenské vybavení pro Kyjev celkem dvě miliardy eur ze svého obranného fondu. Dnes ministři odsouhlasili pátou půlmiliardovou platbu, která by měla opět financovat především zbraňové systémy potřebné k odražení ruské ofenzivy na východě a jihu země či ke zpětnému dobytí části území.

"Ukrajina potřebuje další zbraně, my je poskytneme. Dokud bude válka, budeme Ukrajině pomáhat," prohlásil po ministerském jednání Borrell.

První zasedání ministrů zahraničí za českého předsednictví také otevřelo cestu k brzkému schválení dalších opatření, která mají omezit možnosti ruského režimu financovat válku. Vedle zákazu dovozu ruského zlata či rozšíření omezení vývozu produktů využitelných pro vojenské účely počítá nová sada sankcí hlavně se zefektivněním dosavadních opatření. Na sankční seznam by také mělo přibýt několik desítek jedinců a firem.

"Sankce fungují. Ruská ekonomika je vážně zasažena. Rozhodně nezastaví válku přes noc, ale jejich důsledky způsobí Rusku spoustu hospodářských potíží," odmítl Borrell tvrzení některých politiků v čele s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, že unijní sankce jsou neúčinné a mělo by se od nich ustoupit. Právě maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó či jeho polský kolega Zbigniew Rau po jednání hovořili o tom, že se ministři jednomyslně shodli na podpoře nového balíku. Naproti tomu jejich český kolega Jan Lipavský prohlásil, že návrh je stále ve fázi debat, a nechtěl odhadovat, kdy se dočká konečného schválení.

"Z celé řady členských států včetně České republiky zazněl apel, aby Evropská unie pokračovala v této práci," řekl po jednání Lipavský novinářům k otázce sankcí. Řada diplomatů soudí, že by EU mohla nový balík schválit ještě tento týden.