Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stav Roberta Fica zůstává vážný. Jeho zranění jsou rozsáhlá

Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Foto: Wikimedia Commons

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

"Nemohu zatím bohužel konstatovat, že vyhráváme nebo že prognóza je pozitivní, protože rozsah zranění, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami, je natolik rozsáhlý, že odpověď organismu bude ještě velmi náročná," prohlásil na tiskové konferenci. 

O premiéra se nadále stará tým Rooseveltovy nemocnice v Banské Bystrici. Kaliňák vyslovil plnou důvěru v lékařský personál, zdravotní sestry, ošetřovatele, lékaře, operatéry, kteří nastavují léčbu tak, aby se zdravotní stav předsedy vlády mohl zlepšit. Zároveň poděkoval za podpůrné zprávy pro Roberta Fica.

Ministr podle svých slov nemá aktuální informaci o potřebě další reoperace premiéra. "Tato rizika zde jsou, zvláště při střelném poranění, kde kinetická energie toho náboje je obrovská, a v zásadě v tomto případě průběh toho střelného poranění byl relativně netradiční a také to způsobilo rozsáhlost poranění," nastínil.

Vzhledem k vážnému stavu premiéra jsou podle Kaliňáka jeho možnosti komunikace omezené. "Snažíme se ho nezatěžovat v tuto chvíli jinými než lékařskými postupy," doplnil. 

Kaliňák vyzval média, aby si dávala pozor na možné šířící se nepravdivé informace v souvislosti s útokem na Fica a aktuální situací. Apeloval, aby se při připravovaných diskusích snažili vyhnout konfrontaci. Vyzval ke společnému návratu k toleranci. Učinil tak po čtvrtečním jednání vlády a Rady bezpečnosti SR.

"Zkusme se v úvodu vyhnout konfrontačním diskusím, změňme dramaturgii tak, abyste dali prostor každému, s kým chcete mluvit, ale abychom i my měli možnost začít s menší formou konfrontace a mluvit k věci, k problémům které nás trápí. Zkusme společně vystoupit na cestu tolerance," obrátil se na média připravující politické diskuse.

Kaliňák deklaroval, že vláda bude informovat o aktuální situaci a poskytne veřejnosti informace, které může. V tomto směru upozornil na riziko šířících se nepravdivých informací či polopravd, které by mohly opět vyvolat vášně.

Policie dnes střelce, který ve středu těžce zranil Fica, obvinila. Po čtvrtečním jednání Rady bezpečnosti SR a vlády to oznámil ministr vnitra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

"Pracujeme pouze s jednou verzí, že šlo o politicky motivovaný akt," přiblížil ministr. Policie obvinila útočníka z pokusu o úkladnou vraždu.

Důvodem útoku měl být nesouhlas s kroky současné vlády, například v podobě zrušení Úřadu speciální prokuratury, zastavení vojenské pomoci Ukrajině, zásahu do veřejnoprávní televize či odvolání předsedy Soudní rady SR.

"Mohu potvrdit, že podezřelý není členem žádné radikalizované politické skupiny, ani pravicové, ani levicové," podotkl ministr s tím, že jde o tzv. osamělého vlka.

"Jde o podezřelého, který se zúčastnil několika protivládních protestech, které byly organizovány od loňského roku," řekl s tím, že obviněný byl součástí protestu i na předchozím výjezdovém jednání vlády v trnavském regionu.

Kroky střelce měly být akcelerovány po prezidentských volbách, s jejichž výsledky nesouhlasil. "Na další informace je uvaleno embargo dozorující Generální prokuraturou SR," dodal Šutaj Eštok.

Policie podle ministra prověřuje 32 podezřelých, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční útok. "Ve všech případech bude jednat Národní kriminální agentura, všichni tito lidé budou zajištěni, předvoláni a budou postaveni na konfrontaci se spravedlností a zákonem," zdůraznil.

Témata:  Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy