Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg: Ukrajina může Rusko porazit, za určitých podmínek

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Pro Ukrajinu ještě není pozdě, aby zvítězila nad Ruskem, pokud spojenci splní sliby o dodání dalších zbraní. Uvedl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, píše agentura AFP.

"Spojenci v NATO v posledních měsících neposkytli podporu, kterou jsme slíbili," řekl Stoltenberg v Berlíně. "Pro Ukrajinu ale ještě není pozdě na to, aby zvítězila, protože další podpora je na cestě," dodal.

Ukrajina na bojišti zaznamenala proti Rusku částečný neúspěch kvůli nedostatku střeliva a zbraní. Stoltenberg ale připomněl, že americký Kongres v úterý schválil balík pomoci pro Ukrajinu a pomoc přislíbily i další země včetně Británie, Německa a Nizozemska.

"Je nyní naší povinností přeměnit tyto závazky na skutečné dodávky zbraní a střeliva - a učinit tak urychleně," řekl.

Členské státy Severoatlantické aliance se předminulý pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil Stoltenberg.

"NATO zmapovalo stávající kapacity v Alianci a identifikovalo systémy, které mohou být poskytnuty Ukrajině. Očekávám tedy, že brzy budou oznámeny další dodávky prostředků protivzdušné obrany Ukrajině," řekl Stoltenberg s tím, že to zveřejní jednotlivé státy.

"Vedle systémů Patriot jsou zde i další zbraně, které mohou spojenci poskytnout, včetně (francouzského systému) SAMP/T. Mnozí další, kteří nemají dostupné systémy (protivzdušné obrany), přislíbili finanční pomoc, aby mohly být pro Ukrajinu zakoupeny," citovala Stoltenberga agentura Reuters.

Rusko v uplynulých týdnech zintenzivnilo raketové a dronové útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Generální tajemník NATO na jednání ministrů zahraničních věcí zemí G7 na italském ostrově Capri dnes řekl, že Ukrajina urgentně potřebuje posílit svou protivzdušnou obranu.

O prostředky protivzdušné obrany žádá i Zelenskyj, obzvláště naléhavě poté, co západní spojenci před dvěma týdny pomohli Izraeli sestřelit téměř všech zhruba 150 raket a 170 dronů vypálených z Íránu v odvetě za předpokládaný izraelský nálet na íránský konzulát.

Ukrajina je stále více frustrována zdržováním pomoci od jejích spojenců, konstatuje AFP. Kyjev přitom pravidelně upozorňuje na nedostatky ve své vzdušné obraně, kterou potřebuje k odvracení ruských útoků.

Témata:  válka na Ukrajině Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy