Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg: Západ se musí připravit na dlouhou a opotřebovávací válku na Ukrajině

Summit NATO, Jens Stoltenberg
Summit NATO, Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Západ se musí na Ukrajině připravit na dlouhou, opotřebovávací válku, varoval dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem. Náznaky, že by Rusko svou agresi v sousední zemi ukončilo, nevidí, napsala agentura AFP.

"Musíme se připravit na to, že to bude dlouhé. Protože pozorujeme, že se válka stala válkou opotřebovávací," řekl Stoltenberg, který se ve Washingtonu připravuje na summit NATO v Madridu. Vrcholné setkání aliance se uskuteční na konci tohoto měsíce.

Stoltenberg dříve uvedl, že válka na Ukrajině "by mohla skončit zítra, pokud by Rusko zastavilo svou agresi". "V této fázi ale žádné podobné náznaky nevidíme," poznamenal šéf NATO.

Severoatlantická aliance se v nadcházejících dnech chystá také na schůzi v Bruselu, jejímž předmětem budou jednání s představiteli Švédska, Finska a Turecka. Ankara totiž jako jediný člen aliance nesouhlasí, aby dvě severské země k NATO přistoupily.

Ostatní členské státy NATO jsou ale s Ankarou v kontaktu, aby jednotně přistoupily k tureckým obavám ohledně přistoupení Švédska a Finska, uvedl dnes podle agentury Reuters Stoltenberg.

Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu z 24. února požádaly Helsinky a Stockholm v polovině minulého měsíce o vstup do NATO. Ankara tvrdí, že Finové a Švédové podporují teroristické organizace, čímž myslí některé kurdské skupiny. Například Stranu kurdských pracujících (PKK) či příznivce duchovního Fethullaha Gülena, které turecké úřady považují za strůjce neúspěšného pokusu o státní převrat z roku 2016. Turecko po obou skandinávských zemích chce také zrušení omezení na vývoz zbraní.

Témata:  válka na Ukrajině Jens Stoltenberg

Související

Aktuálně se děje

12. listopadu 2025 20:33

Dva roky od smrti Karla Schwarzenberga (†85). Připomněl ho končící premiér Fiala

Jsou to dnes právě dva roky, co zemřel Karel Schwarzenberg. Česko si výrazného politika připomnělo i letos. Na Schwarzenberga zavzpomínal i končící premiér Petr Fiala, který promluvil o jejich posledním setkání. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.