Signály o ruské vůli k dalším jednáním se Západem jsou důvodem k opatrnému optimismu, Moskva však zatím nijak nesnížila počet svých vojáků na hranici s Ukrajinou a má vše připraveno k okamžitému útoku.
Novinářům to dnes řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který ve středu projedná další postup NATO s ministry obrany členských zemí. Hovořit s nimi bude mimo jiné o plánovaném navyšování počtu jednotek ve východním křídle aliance.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí na poradě s prezidentem Vladimirem Putinem navrhl pokračovat v jednáních se Západem, což prezident podle agentury Interfax podpořil. Ministr obrany Sergej Šojgu zase prohlásil, že část vojenských cvičení již skončila a další brzy skončí.
"Z Moskvy přicházejí náznaky, že diplomacie by měla pokračovat. To dává důvod k opatrnému optimismu. Ale zatím jsme neviděli žádné náznaky snížení napětí přímo v terénu," prohlásil Stoltenberg, podle něhož NATO nemá informace o stažení jakýchkoli jednotek.
Rusko má podle aliance na 100.000 vojáků u svých hranic s Ukrajinou, dalších 30.000 jich vyslalo do Běloruska. Podle Západu jsou připraveni k útoku na sousední zemi. Moskva tvrdí, že jde o cvičení s cílem připravit se na možné ohrožení Ruska.
Stoltenberg zopakoval, že NATO neustoupí ruským požadavkům, které porušují základní principy aliance. Nezavře tedy dveře pro možný budoucí vstup Ukrajiny a nebude omezovat své působení v postkomunistických členských zemích.
Rusko podle něj může čekat pravý opak, pokud nesníží napětí. Stoltenberg uvítal například francouzskou nabídku vést novou bojovou jednotku v Rumunsku, další západní země včetně USA vysílají své vojáky do Polska či pobaltských zemí.
Témata: Rusko, Jens Stoltenberg
Související
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46