SNP a skotští Zelení, kteří jsou rovněž pro nezávislost, získali dohromady 66 z 94 poslaneckých míst, jejichž obsazení zatím volební komise stanovila. Skotský parlament má 129 křesel, samotná SNP si zatím zajistila 63 a Zelení tři křesla, uvádí BBC.

Sturgeonová prohlásila, že by bylo absurdní, kdyby se jakýkoliv politik v Londýně snažil referendum o nezávislosti zablokovat. "Jedinými lidmi, kteří mohou rozhodnout o budoucnosti Skotska, jsou Skotové," uvedla. Pro snahu o zablokování referenda podle ní neexistuje žádné demokratické odůvodnění.

Skotsko by se ale podle Johnsona teď mělo soustředit na zotavení z pandemie, a nikoli na snahy o získání nezávislosti. "Domnívám se, že referendum je v současném kontextu nezodpovědné a bezohledné," řekl britský premiér listu The Daily Telegraph. Sturgeonová už dříve uvedla, že hodlá referendum uskutečnit až po skončení pandemie.

SNP v roce 2011 získala ve skotském parlamentu většinu a tehdejší premiér David Cameron pak umožnil uspořádat referendum. V roce 2014 se v něm ale 55 procent voličů vyslovilo proti odtržení od Spojeného království.

Separatistické tendence ve Skotsku nicméně později podpořil odchod Británie z Evropské unie, který většina Skotů v brexitovém referendu odmítla. Svou roli nyní sehrávají rovněž antipatie Skotů vůči Johnsonově konzervativní vládě a jejich spokojenost s tím, jak vláda premiérky Sturgeonové zvládá koronavirovou krizi, poznamenala agentura Reuters.