Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Středomoří se nadále potýká s ohněm. Oběti hlásí Itálie nebo Řecko

Požár, ilustrační fotografie.
Požár, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Řecko, Itálie, Francie či Portugalsko. To jsou jen některé z výčtu zemí, v nichž hasiči v závěru července zápolí s ničivými lesními požáry. Nejvíce obětí hlásí Alžírsko, kde oheň připravil o život více než tři desítky osob. O požárech ve Středomoří informují BBC a Guardian.

Stranou hlavního zájmu zůstává severoafrické pobřeží Středozemního moře. Alžírsko přitom hlásí nejvíce obětí, konkrétně 34. Na oblast Bejaia připadá 23 úmrtí, a to včetně deseti vojáků, které obstoupily plameny během evakuace. Se živlem zápasí kolem osmi tisíc hasičů se stovkami kusů techniky a letadly. V sousedním Tunisku museli evakuovat vesnici Melloula.

Nejpostiženější evropskou zemí je Řecko, kde dnes platí extrémní riziko požárů pro šest z celkových třinácti regionů. Z ostrova Rhodos bylo v uplynulých dnech evakuováno více než 20 tisíc lidí, včetně stovek českých občanů. Na ostrově Evia zemřela v úterý při nehodě dvoučlenná posádka hasičského letadla Canadair. Nalezeno tam bylo také spálené tělo muže.

"Řeknu, co je zřejmě: tváří v tvář tomu, čemu čelí planeta, především pak Středomoří, neexistuje žádný magický ochranný mechanismus. Kdyby nějaký byl, dávno ho používáme," zdůraznil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

V Itálii se s ohněm potýkají na jihu pevninské části a na Sicílii. Požáry mají nejméně čtyři oběti, jde o seniory. Ke třem úmrtím došlo v okolí Palerma. Lesní požár v regionu Foggia si vyžádal evakuaci asi dvou tisícovek turistů ze tří hotelů.

"Zažíváme jedny z nejsložitějších dnů během posledních dekád. Přívaly deště, tornáda a obří kroupy na severu a spalující vedro a zničující požáry ve středu a na jihu," řekl ministr civilní ochrany Nello Musumeci.

Stovka francouzských hasičů v úterý s pomocí helikoptéry likvidovala požár v blízkosti mezinárodního letiště Nice. Další tři stovky příslušníků se potýkaly s plameny v okolí města Arles.

Rychle se šíří požár ve středu španělského ostrova Gran Canaria. V úterý byly evakuovány stovky lidí z vesnic a uzavřeny tři silnice. Zasažená plocha činí kolem 200 hektarů, v akci je 100 hasičů a devět letadel.

V Portugalsku, kde 90 % území trápí sucho, bojují stovky požárníků se živlem v blízkosti populární dovolenkové destinace západně od Lisabonu. Situaci komplikuje silný vítr o rychlosti až 60 kilometrů za hodinu. Také zde už proběhly evakuace jako preventivní opatření.

S ohněm se potýkají také v Chorvatsku. V úterý se šířily plameny na jih od Dubrovniku, přičemž letadla nemohla vzlétnout kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Témata:  požáry Evropa Afrika Středozemní moře

Související

Aktuálně se děje

8:40

Zemřela Věra Plívová-Šimková. Režisérka, která natočila film Páni kluci

Českou filmovou scénu zasáhla smutná zpráva na začátku nového týdne. Ve věku rovných 90 let zemřela Věra Plívová-Šimková, filmová režisérka, známá zejména svými filmy o dětech a pro děti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Základna pozorovací mise OSN

Svět odsuzuje útoky Izraele na jednotky OSN. Nechápeme, co tam ještě děláte, reaguje Tel Aviv

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.