Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelba v bance v americkém Louisville si vyžádala pět mrtvých a šest zraněných

Ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
Ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
Foto: unsplash.com

Střelba v budově banky v centru amerického města Louisville si dnes vyžádala pět mrtvých včetně útočníka. Osm lidí utrpělo zranění, informovala agentura AP s odvoláním na místní policii. Na místě zasahovali policisté i agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Všichni zranění, včetně dvou policistů, jsou podle stanice CNN v nemocnici. Zdravotní stav dvou je kritický.

Motiv střelby není známý, podle agentury Reuters byl ale střelec současným či bývalým zaměstnancem banky.

Střelba se odehrála v budově Old National Bank v centru Louisville. Zatím není známo, zda šlo o pokus o bankovní loupež, nebo o jiný případ střelby, které jsou ve Spojených státech poměrně běžné. Podle amerických médií ale měl střelec k bance zaměstnanecký vztah.

"Střelec zemřel na místě incidentu. Okolnosti jeho úmrtí zatím přesně neznáme," řekl AP zástupce policejního šéfa Paul Humphrey, podle něhož se bezpečnostní složky se střelcem ocitly v přestřelce. První zprávy o střelbě dostala policie kolem půl deváté ráno (14:30 SELČ). Zásahová akce podle stanice CNN skončila kolem 16:20 SELČ.

Jeden ze svědků policejního zásahu řekl stanici BBC, že se o střelbě dozvěděl zhruba ve stejném čase jako policie, jelikož jeho žena je v bance zaměstnaná, a když útočník zahájil střelbu, schovala se do trezoru, odkud zavolala policii i svému manželovi.

"Dostal jsem se na místo s prvními policisty. Ti neztráceli čas, jejich první pokus proniknout do budovy byl ale neúspěšný, tak nás zatlačili dozadu a druhé jednotce už se podařilo dostat dovnitř. Slyšeli jsme střelbu a pak všechno utichlo. Po chvíli začaly přijíždět sanitky, hasiči i další," popsal muž.

Stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného zástupce bezpečnostních složek uvedla, že střelec byl vyzbrojený poloautomatickou puškou AR-15. Právě varianty této pušky tvoří podle deníku The Wall Street Journal téměř čtvrtinu střelných zbraní vyráběných v USA.

Na místo dorazil i guvernér státu Kentucky, ve kterém město Louisville s 650.000 obyvatel leží. "Prosím modlete se za všechny zasažené rodiny i město Louisville," napsal Andy Beshear dříve v krátkém příspěvku na twitteru. Uvedl rovněž, že se dvěma z obětí se přátelil.

V USA podle databáze Gun Violence Archive v posledních letech připadá na každý den více než jeden případ střelby se čtyřmi a více zraněnými či mrtvými kromě střelce. Dnešní případ má v tomto archivu podle Reuters letos pořadové číslo 146.

Témata:  střelba v USA USA policie USA zbraně

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy