reklama

Ze studie vyplynulo, že dvě dávky vakcíny poskytují 70procentní ochranu před hospitalizací a 33procentní ochranu před infekcí.

Autoři studie uvedli, že nynější výsledky představují pokles oproti 80procentní ochraně před nákazou a 90procentní ochraně před hospitalizací, které vědci v JAR naměřili během vlny infekcí způsobených variantou delta. Ta je považovaná za celosvětově dominantní a nejnakažlivější variantu. U varianty omikron ale odborníci předpokládají, že se šíří ještě rychleji.

Výzkum také došel k závěru, že během nynější vlny infekcí je vyšší riziko opětovné nákazy než u těch předchozích. Riziko hospitalizace s onemocněním covid-19 u dospělých ale kleslo o 29 procent ve srovnání s první vlnou. O zhruba 20 procent vzrostlo riziko hospitalizace a vážných komplikací u dětí, přestože je u nich velmi nízká sedmidenní incidence.

Největší jihoafrický správce soukromého zdravotního pojištění, společnost Discovery Health, který studii nechal zpracovat, varoval, že výsledky studie jsou předběžné.

Výzkum je založený na 211.000 pozitivních testech z období od 15. listopadu do 7. prosince. U 78.000 pozitivních testů se předpokládá, že se jednalo o variantu omikron, i když ji zatím nepotvrdilo genetické sekvenování. Jihoafričtí vědci dosud díky sekvenování potvrdili přibližně 550 případů omikronu.

Na novou variantu koncem minulého měsíce upozornila právě Jihoafrická republika. Denní počet nakažených se od té doby zvýšil na průměrně 20.000 případů denně. Mnoho zemí zavedlo cestovní omezení pro několik zemí jižní Afriky.

JAR očkuje látkami od společnosti Pfizer a Johnson&Johnson. Zhruba 60milionová země dosud podala přes 20 milionů dávek od Pfizeru.