reklama

Spojené státy nyní registrují necelých 224.000 úmrtí přičítaných koronaviru a bezmála 8,5 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenaly za poslední den dosud největší počet infikovaných od začátku pandemie.

"Směřujeme do velmi významného podzimního/zimního nárůstu," prohlásil spoluautor studie Chris Murray. Agentura AFP přitom upozornila s odkazem na údaje JHU, že se v USA prokázala nákaza za posledních 24 hodin u 79.963 osob. To je více, než dodnes nejvyšší jednodenní údaj z poloviny července. Větší číslo za 24 hodin na světě zaregistrovala v minulosti jen Indie.

Předpokládaný počet zemřelých by se mohl snížit až o 130.000, pokud by si 95 procent Američanů zakrývalo při setkání s ostatními pusu a nos, tvrdí vědci. Potvrzují tím dlouhodobý apel experta z krizového štábu Bílého domu Anthonyho Fauciho. Ten však v poslední době čelí stále vyhrocenějším útokům prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž již Američany unavuje vědci naslouchat.

Republikánská hlava státu přitom ve čtvrteční debatě prohlásila, že se v USA již trend pandemie otáčí. Ministr zdravotnictví Alex Azar pak řekl, že Trumpova slova lze vykládat jako snahu o poskytnutí naděje Američanům v souvislosti s očekávaným brzkým příchodem vakcíny proti covidu-19. Poznamenal také, že rekordní nárůsty v některých státech způsobuje domácí setkávání lidí způsobené nástupem studenějšího počasí.

Ve Spojených státech se za deset dní konají prezidentské volby v nichž Trump usiluje o další mandát. Podle průzkumů přitom většina lidí nedůvěřuje jeho krokům proti šíření nákazy. Prezidentův soupeř Joe Biden v pátek prohlásil, že by se v případě svého zvolení snažil přimět všechny guvernéry, aby ve svých státech nařídili nošení roušek. To v USA není zavedeno plošně, některé státy ho přitom nevyžadují vůbec.

Pensylvánie, která je klíčovým bojištěm nadcházejících voleb, v pátek oznámila rekordní nárůst společně s dalšími 13 státy. Ve čtvrtek se také zvýšil počet zemřelých s covidem-19 v celých USA o 916, o den dříve to bylo 1200 úmrtí, což jsou čísla nevídaná od srpna.

V USA rovněž stoupá počet hospitalizovaných osob v souvislosti s koronavirem, který před několika dny dosáhl dosud nejvyšší úrovně - v současnosti je s covidem-19 v nemocnicích 41.000 lidí. Je to o 34 procent více než na začátku měsíce.

Na řadě míst tak činitelé zpřísňují restrikce, které však některé skupiny soudně napadají jako nezákonné omezování svobody. Řada lidí rovněž nařízená omezení nedodržuje, píše Reuters.

Ve třetím nejlidnatějším městě Chicagu například musí od čtvrtka přes noc zavírat všechny podniky kromě těch považovaných za nezbytné. Nesmí se tam rovněž scházet více než šest lidí, v noci jsou pak shromáždění zakázána úplně.

V současné chvíli je jediným regionem bez výrazného nárůstu nových případů severovýchod země, nicméně i tam se trend pomalu posouvá nepříznivým směrem. Školy v Bostonu proto například přešly tento týden na distanční výuku.