Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit EU: Lídři se shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

V přijatých závěrech k Ukrajině se uvádí, že EU by měla Ukrajině urgentně poskytnout protivzdušnou obranu a urychlit a zintenzívnit poskytování veškeré potřebné vojenské pomoci včetně dělostřeleckých nábojů a raket.

Lídři EU zároveň ostře odsoudili pokračující raketové útoky Ruska na civilní a infrastrukturní cíle a na energetický sektor na Ukrajině. Členské státy se shodly, že zvýší materiální pomoc, zejména v podobě generátorů pro výrobu elektřiny.

V neposlední řadě premiéři a prezidenti přivítali i pokrok při realizaci návrhu, aby výnosy ze zmrazených ruských aktiv v Evropě byly použity ve prospěch Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu večer přes telemost požádal účastníky summitu EU o poskytnutí systémů protivzdušné obrany Ukrajině. Připomněl středeční ruský raketový útok v Černihivě, který zabil nejméně 17 lidí. 

"Na Ukrajině bohužel nemáme takovou úroveň obrany, jakou jsme všichni před pár dny viděli na Blízkém východě, kde se díky sjednocené síle spojenců podařilo sestřelit téměř všechny rakety a drony útočící na Izrael," řekl v souvislosti s víkendovým útokem Íránu. Zdůraznil, že stejnou úroveň ochrany vzdušného prostoru si zaslouží i Ukrajina.

Podotkl, že čím větší úderné schopnosti Ukrajina získá, tím dříve budou ruští okupanti nuceni opustit její území. "Naše schopnost bránit se proti ruskému teroru a zbraně v rukou našich vojáků je něco, co funguje nejen pro Ukrajinu, ale i pro vás všechny. Děkuji každému z vás, kdo to chápe a na základě toho jedná," uvedl ve svém proslovu.

Poděkoval zejména německému kanceláři Olafu Scholzovi za rozhodnutí poslat na Ukrajinu další systém protivzdušné obrany Patriot, zároveň však upozornil, že Rusko již na Ukrajině zničilo téměř všechny kapacity výroby tepelné energie. Jak připomněl, přehrady a vodní elektrárny, jakož i plynárenská infrastruktura se staly terčem ruských útoků, přičemž Moskva si "brutálně zahrává" s bezpečností jaderné elektrárny v Záporoží.

Ukrajinští vojáci podle něj potřebují také dělostřelecké granáty, bojová vozidla či drony. Upozornil, že Ukrajinu stále nedostala velkou část slíbené vojenské pomoci od EU. Zelenskyj vyzval k posílení sankcí EU vůči Rusku a využití výnosů se zmrazených ruských aktiv v Evropě "na ochranu životů před ruským terorem".

Témata:  válka na Ukrajině EU Summit EU

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy