Lídři členských zemí Evropské unie za vzestupu koronavirové varianty omikron znovu vyzdvihli význam očkování proti covidu-19 a slíbili silnější podporu vakcinace ve světě. Uvádí to závěry přijaté na dnešním zasedání Evropské rady. Po debatě o vývoji pandemie se lídři přesunuli k cenám energií, které ve středu označil za hlavní téma summitu český premiér Andrej Babiš.
Covid-19 byl prvním bodem na programu jednání, přičemž mluvčí Evropské rady Barend Leyts oznámil ukončení diskuse na toto téma přibližně tři hodiny po jejím zahájení. Debatu kolem pandemie zřejmě protáhla diskuze o délce platnosti vakcinačních potvrzení. Nakonec do závěrů přibyla formulace zdůrazňující význam koordinovaného postupu ve věci platnosti tzv. covidových pasů.
Evropská komise v tomto směru chystá samostatnou vyhlášku v návaznosti na návrh, aby se vakcinace bez posilující dávky lidem uznávala devět měsíců. Česko a některé další členské státy už devítiměsíční platnost certifikátu zavádí, na Slovensku nebo v Polsku ale zatím očkování bez posilující dávky platí 12 měsíců.
Další otázkou, v níž státy EU nepostupují jednotně, jsou požadavky vztahující se na návštěvníky cestující ze zbytku unie. Itálie, Portugalsko a Irsko nyní požadují i po plně naočkovaných příchozích negativní test na koronavirus, Řecko se chystá plošné opatření zavést na vánoční svátky. Podle závěrů Evropské rady je třeba podobné restrikce přijímat na základě "objektivních kritérií".
Unijní prezidenti a premiéři se schází v době, kdy se země napříč Evropou potýkají se zvýšenými či rekordními počty nových nákaz virem SARS-CoV-2. Ve většině členských zemí EU je přitom potvrzen výskyt varianty omikron, která se zdá být nakažlivější než dosud dominantní delta. Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 absolvovalo přes 71 procent obyvatel bloku.
"Zpřístupnění vakcinace všem a nasazení posilujících dávek je životně důležité a naléhavé. V tomto kontextu zůstává klíčové překonání váhavosti vůči vakcínám, mimo jiné bojem proti dezinformacím," uvádí podobně jako v říjnu závěry unijního summitu. "Vedle vakcinace by se mělo pokročit s implementací strategie EU pro léky na covid-19, včetně společných nákupů," pokračuje společné stanovisko.
Lídři EU v něm také slibují, že blok bude nadále podporovat vakcinaci po celém světě a že posílí podporu "potřebných regionů, obzvláště Afriky". Po Evropské komisi žádají, aby v zájmu hladšího sdílení vakcín více podporovala členské státy, jakož i třetí země a další partnery.
Unie v souvislosti s distribucí vakcín do světa narážela na různé logistické a administrativní překážky, podle šéfky EK Ursuly von der Leyenové je však EU největším "dárcem a exportérem" očkovacích látek na světě před Čínou a USA. EU má údajně na kontě asi 380 milionů dávek darovaných do globální iniciativy COVAX nebo přímo konkrétním zemím.
Témata: EU
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40