Jejich kampaň ale zřejmě platnosti zákona nezabrání, manželství pro všechny chce podle průzkumů podpořit přes 60 procent hlasujících.

Hlavními odpůrci sňatků osob stejného pohlaví jsou nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), národně-konzervativní Konfederační demokratická unie (EDU) a konzervativní křesťanská strana Střed. Podle nich není třeba měnit stávající pravidla, která umožňují od roku 2007 registrované partnerství. V něm však páry nemají možnost adoptovat děti, což by se po uzákonění manželství homosexuálů změnilo.

Agentura Reuters citovala partnerky Corinne Gunternovou a Anouk Oswaldovou, podle nichž by možnost uzavřít sňatek byla důležitým milníkem. "Pokud bych byla bez partnera a dosáhla určitého věku, mohla bych bez ohledu na sexuální orientaci zažádat o adopci," popisuje Gunternová. Tuto možnost žena ale paradoxně nemá, pokud žije v registrovaném partnerství. "Samozřejmě, že dítě potřebuje bezpečí a lásku. Podle mě ale není rozdíl, jestli ji dostane od heterosexuálního nebo homosexuálního páru," dodává.

Švýcarsko je jednou z posledních zemí v západní Evropě, která manželství osob stejného pohlaví neumožňuje na rozdíl od Nizozemska, Francie, Německa či Rakouska. Podle průzkumů ale legalizaci takových sňatků Švýcaři umožní, pro se chystá hlasovat odhadem asi 63 procent voličů, proti jich bude kolem 35 procent.