Ve středu hlásil Tchaj-wan, který má 23,5 milionu obyvatel, dokonce 89.389 infikovaných, zatímco za celý rok 2021 ostrov evidoval necelých 15.000 místních přenosů nemoci, informovala agentura Reuters.

Rychlý nárůst případů koronaviru na Tchaj-wanu je spojený s uvolňováním opatření, k němuž se místní úřady rozhodly přistoupit vzhledem k tomu, že většina nakažených má jen mírné příznaky nebo je bez příznaků. "Nemohli jsme si už dál dovolit politiku nulového covidu, protože nemoc je příliš nakažlivá," uvedl bývalý viceprezident a epidemiolog Čchen Ťien-žen. "Většina nakažených na Tchaj-wanu se infikovala variantou omikron, přičemž 99,7 procenta případů vykazuje mírné symptomy nebo nevykazuje žádné," dodal.

Takzvaný nový tchajwanský model znamená naučit se žít s covidem a vyhnout se uzavření ekonomiky. Obsazenost lůžek pro covidové pacienty v tchajwanských nemocnicích je pouhých 56 procent, obchody, restaurace a posilovny zůstávají otevřené a lidé se nadále mohou shromažďovat, pokud mají na sobě roušky. Školy v metropoli Tchaj-peji nicméně tento týden přešly na výuku na dálku.

Přístup Tchaj-wanu je v ostrém protikladu k Číně, kde přísná epidemická opatření vedla k vyhlášení dlouhého lockdownu v 25milionové Šanghaji a omezení pohybu v četných dalších městech, včetně Pekingu.