Společnost Medigen uvedla, že dosavadní studie ukázaly, že její vakcína není při vytváření protilátek o nic horší než přípravek vyvinutý firmou AstraZeneca, konkrétní údaje o účinnosti ale nezveřejnila. Očekává se, že třetí fáze klinického hodnocení vakcíny Medigen, které probíhá v Paraguayi, bude dokončena letos. Ministerstvo zdravotnictví Tchaj-wanu, který čelil problémům s dodávkami zahraničních vakcín, schválilo přípravek od společnosti Medigen minulý měsíc.

"Provedli jsme velké množství experimentů a všichni se mohli přesvědčit, že naše vakcína je bezpečná. Vyskytlo se jen málo vedlejších účinků, prakticky žádné horečky a podobné věci," prohlásil šéf firmy Medigen Charles Chen.

Očkování vakcínou Medigen, která byla vyvinuta ve spolupráci s americkým Národním ústavem zdraví (NIH), kritizovala mimo jiné hlavní tchajwanská opoziční strana Kuomintang, podle níž není preparát bezpečný. Jeden z předních představitelů strany se obrátil na soud s požadavkem, aby schválení vakcíny pro nouzové použití anuloval. Soud minulý týden tento požadavek odmítl.

Na očkování tchajwanskou vakcínou se na ostrově zaregistrovalo již více než 700.000 lidí, kteří by měli dostat dvě dávky přípravku v odstupu 28 dnů. Na Tchaj-wanu se používají rovněž vakcíny od firem Moderna a AstraZeneca, plně naočkováno je ale zatím méně než pět procent z 23,5 milionu Tchajwanců. Asi 40 procent obyvatel Tchaj-wanu dostalo jednu dávku.

V současné době na Tchaj-wanu přibývá kolem deseti případů nákazy koronavirem denně a ostrov je obecně považován za jednoho z nejúspěšnějších bojovníků proti covidu na světě. Od začátku pandemie Tchaj-wan zaregistroval 15.932 infekcí koronavirem a 828 úmrtí souvisejících s covidem, uvedla agentura Reuters.