Írán podle ministerstva zahraničí odpoví na nové sankce silným a okamžitým způsobem. "Írán použije všechny prostředky, aby neutralizoval možné negativní dopady sankcí na obchod a ekonomiku země," prohlásil mluvčí ministerstva. Podle něj sice Bidenova administrativa kritizuje politiku svého předchůdce, v praxi ji však dál provádí a dokonce ji rozšiřuje.

Americké úřady v pondělí oznámily sankce na firmy, které jsou podle nich zapojené do transakcí s íránskou ropou, jenž zakazují americké sankce. Jedná se o společnosti, které mají sídlo v Asii a Spojených arabských emirátech.

Írán a USA vedou nepřímá jednání o obnovení mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, která předpokládala zrušení sankcí výměnou za omezení programu a mezinárodní kontrolu nad ním. Americké úřady v pondělí uvedly, že i nadále usilují o návrat k dohodě. Než se tak stane, budou však pokračovat v uplatňování sankcí.

USA od dohody odstoupily v roce 2018 za administrativy Donalda Trumpa. V roce 2021 Bidenova vláda vyjádřila záměr se k smlouvě znovu připojit. O podmínkách se jedná ve Vídni, ale zatím bez konkrétních výsledků. Kompromisní návrh zaslal na konci července šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který vyzval strany, aby návrh přijaly a vyvarovaly se tak nebezpečné krize.

Po odstoupení USA od dohody Írán postupně přestal plnit své závazky. V pondělí šéf íránské organizace pro atomovou energii Mohammad Eslámí uvedl, že jeho země má technické schopnosti vyrobit atomovou bombu, ale zatím nemá v úmyslu to udělat.

reklama