Prezident USA Joe Biden je zastáncem povinného naočkování, v čemž však naráží na odpor některých republikánských guvernérů, kteří takzvané covidové pasy ve svých státech naopak zakazují.

Biden v září vyhlásil povinné očkování pro většinu federálních zaměstnanců a pracovníků ve zdravotnictví, k čemuž se připojily některé státy a velcí zaměstnavatelé.

"Od konce července, kdy prezident poprvé oznámil povinné očkování a vyzval organizace, aby jej následovaly, se počet Američanů s nárokem na očkování, kteří injekci ještě nedostali, snížil asi o třetinu, z 97 milionů na 66 milionů jedinců," řekl dnes Zients.

Šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walenská prohlásila, že sedmidenní průměr nových nákaz klesl oproti minulému týdnu o 12 procent a počet úmrtí o pět procent.

Oba činitelé nicméně tvrdí, že i vzhledem k současnému ústupu vlny pandemie způsobené variantou delta je nutné být před nákazou nadále na pozoru. "Většina míst v zemi se stále potýká z výraznou až vysokou úrovní komunitního přenosu," řekla Walenská a varovala před možnou novou vlnou nákazy v zimních měsících.

Biden minulý týden vyzval podniky v celých USA, aby svým zaměstnancům nařídily povinné očkování. Jeho kroky se nicméně setkávají se stále větším odporem republikánských států.

Guvernér Texasu Greg Abbott ve státu v pondělí zakázal komukoliv vyžadovat po tamních občanech očkování, a to včetně soukromých podniků. Vláda na Floridě pak například udělila pokutu přes 3,5 milionu dolarů (76,6 milionu korun) jednomu ze svých okresů, který přikázal svým zaměstnancům povinnost vakcinace a 14 z nich připravil o místo, když neuposlechli.

Podle zářijového průzkumu společnosti Gallup souhlasí asi šest z deseti Američanů s tím, aby bylo očkování povinné pro federální zaměstnance, pracovníky v nemocnicích a zaměstnance velkých firem. Podpora takových opatření se však značně liší podle politických preferencí. Zatímco mezi demokraty s nimi souhlasí asi 90 procent lidí, u republikánů je podporuje jen kolem 20 procent dotazovaných.