Jeden z ruských bloggerů, kteří se věnují válce na Ukrajině, podle ISW uvedl, že ukrajinské síly zatlačily členy žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny zpět do pozic, které obsadili před několika dny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 20. prosince prohlásil, že Bachmut na východní Ukrajině patří k místům nejintenzivnějších bojů na celé frontové linii. Obsazení Bachmutu by mohlo ruským jednotkám usnadnit začátek útoků na města jako Kramatorsk či Slovjansk.

Podle odhadů ISW ale ruští vojáci zaznamenali v oblasti v listopadu a prosinci méně úspěchů než v říjnu. Současné operační schopnosti ruských sil v oblasti Bachmutu by mohly být ovlivněny velkými ztrátami Wagnerovy skupiny, píše ISW.

Ruské síly pravděpodobně budou mít potíže udržet tempo svých útočných operací a mohou se pokusit zahájit taktickou nebo operační pauzu, uvádí ISW.

V Chersonské oblasti včera zemřelo kvůli ostřelování a minám 16 lidí

Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson zemřelo v sobotu 13 lidí a dalších 64 osob utrpělo zranění, tři lidé zemřeli týž den při odstraňování min v Chersonské oblasti. Oznámil to dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč na sociální síti Telegram. Dříve média informovala o deseti obětech ostřelování.

Tři pracovníci ukrajinské záchranné služby, v níž jsou mimo jiné hasiči a zdravotníci, byli z Žytomyrské oblasti a do Chersonské oblasti vysláni, aby odstranili miny "z území osvobozeného od nepřítele". Podle ukrajinských úřadů je zabila ruská mina.

V sobotu při ruském ostřelování města Cherson zemřelo 13 lidí a dalších šest desítek bylo zraněno. Podle zástupců chersonské oblasti útoky mířily na centrum města, zničily několik budov a jedna z ruských raket dopadla poblíž supermarketu. Šéf Moskvou dosazené okupační správy Chersonské oblasti, kterou Rusko stále zčásti kontroluje, z ostřelování obvinil ukrajinskou armádu a označil jej za provokaci, která má svalit vinu na ruské ozbrojené síly.

Ukrajinské armádě se podařilo osvobodit část Chersonské oblasti, včetně Chersonu, v listopadu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy uvedl, že ruská vojska položila na území, odkud odcházela, velký počet min a dalších výbušných zařízení.

Podle ukrajinských úřadů tuto taktiku ruská armáda použila i v dalších oblastech, které musela opustit. Na začátku tohoto měsíce americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo odhad, podle něhož bude nutné kvůli možné přítomnosti min zkontrolovat zhruba čtvrtinu ukrajinského území - na 160.000 kilometrů čtverečních. To je asi dvojnásobek rozlohy České republiky. Podle americké diplomacie tak půjde o jednu z největších akcí tohoto druhu od druhé světové války.