Dosavadní vykazované maximum s 15.278 případy z 8. prosince podle tehdejšího sdělení ministerstva zdravotnictví ovšem zahrnovalo data za několik dnů. Slovensko nyní výrazněji zvýšilo počet vykonávaných testů. Rekordní přírůstky nakažených tento týden oznámily například Česko, Maďarsko a Polsko.

Na Slovensku začalo nových potvrzených případů koronavirové infekce znovu výrazně přibývat minulý týden, kdy PCR testy nejprve zjistily přes 6000 nakažených za den. Následně počty odhalených infikovaných rostly a za uplynulou středu byly oproti předchozímu týdnu na více než dvojnásobku. Vývoj podle úřadů souvisí s nakažlivější koronavirovou variantou omikron, která je v zemi dominantní.

Slovensko v současnosti vykonává denně výrazně více laboratorních testů na koronavirus. Za středu laboratoře dokončily přes 32.000 testů, což ve srovnání se stejným dnem v předchozím týdnu znamená nárůst o čtyři pětiny.

Nemocnice na Slovensku zatím nečelí náporu covidových pacientů, dřívější pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 se ale zastavil. Zdravotnická zařízení v zemi v posledních dnech měla kolem 1500 covidových pacientů, během vrcholu dřívější silné třetí vlny epidemie na začátku prosince jich bylo přes 3600. Osm z deseti nyní hospitalizovaných covidových pacientů nebylo vůbec naočkováno proti covidu-19 nebo má jen jednu dávku vakcíny. Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

V Česku, které má ve srovnání se Slovenskem dvojnásobně obyvatel, počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve středu poprvé za epidemii přesáhl 50.000. Rekordní přírůstky nakažených tento týden oznámily i některé další evropské země.