Sedmatřicetiletý muž v neděli večer zaútočil na strážce pořádku před policejní stanicí v Gelsenkirchenu. Nejprve udeřil do jejich auta a poté policisty ohrožoval. V jedné ruce měl "jistý předmět", jímž udeřil do stojícího policejního vozu, a ve druhé ruce držel nůž.

Muž neuposlechl opakované výzvy a dále strážce pořádku ohrožoval, proto na něj jeden z policistů čtyřikrát vystřelil a útočníka smrtelně zranil, uvedla DPA.

Podle agentury AFP byl útočník tureckého původu a žil v Gelsenkirchenu. Podle nepotvrzených informací AFP volal muž při útoku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký), což často volají islamističtí radikálové při podobných atentátech.

Prohlídka bytu zabitého 37letého muže nicméně podle dnešního vyjádření policie nezesílila prvotní podezření, že chtěl spáchat teroristický čin. Podle DPA útočník trpěl psychickými potížemi, a byl proto v péči lékařů.

Útok v Gelsenkirchenu se stal ve stejný den, kdy francouzská policie ve městě Mety postřelila muže, který s nožem v ruce a s pokřikem Alláhu akbar útočil na skupinu policistů. Kromě útočníka nebyl nikdo zraněn. V pátek se podobný útok stal na předměstí Paříže, kde mladík rovněž za pokřiku Alláhu akbar zabil nožem člověka a další dvě osoby zranil. Útočníka, který byl do května v péči psychiatrického zařízení, policie zastřelila.