reklama

Australské úřady dnes oznámily, že od 5. ledna budou muset všichni cestující z pevninské Číny, Hongkongu nebo Macaa předložit negativní test na covid-19 provedený maximálně dva dny před odletem. Kanada v sobotu informovala o podobných opatřeních, která rovněž vstoupí v platnost 5. ledna.

Maroko v sobotu oznámilo, že od 3. ledna zakáže vstup do země všem cestujícím přijíždějícím z Číny, nehledě na jejich národnost, aby zabránilo vlně nových nákaz.

Austrálie a Kanada se připojily k dalším zemím včetně USA, Indie, Japonska, Británie a několika dalších evropských států, které již zavedly přísnější opatření pro cestovatele z Číny. Peking, který uplatňoval politiku nulového covidu, v prosinci náhle zmírnil opatření, což vedlo k nárůstu nakažených. Od 8. ledna navíc budou uvolněna omezení na hranicích jak pro návštěvníky, tak pro Číňany, kteří chtějí vycestovat

Z evropských zemí oznámily plán vyžadovat negativní test od cestujících z Číny například Itálie, Španělsko, Francie či Británie. Paříž dnes vyzvala ostatní členy Evropské unie, aby opatření zavedly také.

"Francie bude prosazovat, aby tato metodika byla uplatňována v celé EU," řekl ministr zdravotnictví François Braun, když spolu s ministrem dopravy Clémentem Beaunem namátkově kontroloval přílety na letišti Charlese de Gaullea v Roissy u Paříže. Cestující z Číny musí ve Francii ode dneška předkládat negativní testy na koronavirus provedené méně než 48 hodin před odletem.

Navzdory tomu, že stále více zemí zavádí povinné testy pro cestující z Číny, německá vláda zatím vyčkává. "Situaci nadále pečlivě sledujeme a koordinujeme s našimi mezinárodními partnery," oznámilo dnes německé ministerstvo zdravotnictví.

Rovněž české úřady žádné zpřísnění pravidel pro cestující z Číny neoznámily; české ministerstvo zahraničí kvůli covidu dlouhodobě doporučuje zvážit cesty do Číny a cestovat pouze v nejnutnějších případech.

Filipínské ministerstvo zdravotnictví v sobotu oznámilo, že zintenzivní náhodné hraniční kontroly, zejména u cestujících z Číny.