reklama

Život v Texasu a okolních státech již několik dní komplikuje rekordně mrazivé počasí, které v některých částech přerušilo dodávky elektřiny a vody. Dodávky proudu se postupně obnovují a teploty by měly začít růst, zhruba 13 milionů lidí má však stále problémy se zajištěním pitné vody.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová potvrdila, že Biden požádal svůj tým o urychlení žádosti Texasu o vyhlášení katastrofy. Je také v kontaktu se starosty některých největších měst Texasu, jako Houston, Austin a Dallas, aby se ujistil, že mají přístup k vládním financím. Biden uvedl, že se chystá navštívit Texas, pokud jeho přítomnost nebude zátěží při pomoci.

Kromě Texasu zasáhly tento týden sněhové a mrazivé bouře také několik dalších států na jihu USA, které rovněž hlásí výpadky dodávek vody. V regionu nejsou takové mrazivé teploty obvyklé.

Ratingová agentura zaměřená na pojišťovny A.M. Best varovala, že pojišťovny by mohly za první čtvrtletí utrpět rekordní ztráty kvůli zimní bouři v Texasu, která ochromila elektrickou síť a způsobila rozsáhlé škody na majetku, včetně zhroucených střech a prasklých potrubí. Bouře by se tak mohla stát nejnákladnější událostí související se zimním počasím v Texasu. Mluvčí Texaské rady pojišťoven Camille Garciová podle agentury Reuters uvedla, že pojišťovny v Texasu očekávají stovky tisíc hlášení o škodách.

reklama