Iniciativu COVAX pro lepší dostupnost vakcín v rozvojových zemích zastřešuje Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO). Thajsko je jediná země v jihovýchodní Asii, která se k programu dosud nepřidala. Vláda to v únoru vysvětlovala tím, že Thajsko je podle klasifikace COVAXU zemí se středními příjmy a neměla by proto nárok na vakcíny zdarma nebo za velmi nízké ceny. Odmítalo také platit předem bez informace, kterou vakcínu by obdrželo.

Thajsko v posledních dnech prakticky denně překonává rekordy v počtu nově nakažených i zemřelých za posledních 24 hodin. Panují také obavy, že čísla nadále porostou právě kvůli nedostatku vakcín. Vláda čelí kritice, že očkovací látky včas nezajistila. Kvůli omezeným prostředkům se vláda snaží nakoupit zejména přípravky od čínských firem Sinovac a Sinopharm a také lokálně vyráběnou vakcínu AstraZeneca, píše AP. Pozici vládě ztížily i nedávné studie, které ukázaly, že čínské vakcíny jsou výrazně méně účinné než přípravky Pfizer a Moderna.

Thajsko dnes ohlásilo nový rekordní počet nakažených, přibylo zde 13.002 případů, celková bilance je 439.476 lidí. S nákazou zemřelo 108 osob a celkový počet obětí pandemie se v téměř 70milionovém Thajsku zvýšil na 3610.