reklama

Před hlavním očkovacím centrem v srbské metropoli vytvořili obyvatelé Bosny, Černé Hory a Severní Makedonie dlouhé fronty, velmi často v řadě čekaly celé rodiny. Podle portálu Klix se ráno také tvořily kolony aut na hraničních přechodech se Srbskem.

Na rozdíl od Srbska, které hlásí bohaté zásoby očkovacích preparátů, většina jeho balkánských sousedů řeší problém s nedostatkem vakcín a některé země ještě ani pořádně s hromadným očkováním nezačaly. Bělehrad už dříve menší množství vakcín proti covidu-19 Severní Makedonii, Černé Hoře a Bosně také daroval.

Kritici srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi ale vytýkají, že se tak snaží rozšířit svůj vliv v regionu a vylepšit svou někdejší pověst ultranacionalisty, kterou získal během krvavého rozpadu Jugoslávie v 90. letech. Další tvrdí, že dávky vakcíny od firmy AstraZeneca, které zdravotníci aplikují cizincům, se blíží datu expirace a je nutné je co nejdříve využít. Toto tvrzení však nebylo možné ověřit, podotýká AP.

Srbsko patří mezi nejrychleji očkující země v Evropě. Zdravotníci podávají lidem preparáty čínské firmy Sinopharm, ruskou vakcínu Sputnik V, očkují rovněž látkami od firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Ve zhruba sedmimilionové zemi dostalo alespoň první dávku vakcíny přes dva miliony lidí. V poslední době však v zemi sílí hlasy odpůrců očkování, což podle lékařů a úřadů způsobuje menší zájem o vakcinaci.

reklama