reklama

Podle policie berlínskými ulicemi pochodovalo kolem 10.000 demonstrantů, napsala agentura DPA.

Lidé si přinesli německé i ruské vlajky a transparenty jako "Ne zbrojení a válce" či "Chci ruský plyn a ropu". Vyzývali rovněž k odchodu německého ministra pro hospodářství a ochranu klimatu Roberta Habecka ze strany Zelených. Průvod, na který dohlíželo velké množství policistů, prošel kolem několika protidemonstrací. Na těch se podle policie sešlo kolem 1500 lidí.

Předseda AfD Tino Chrupalla se na demonstraci vyslovil pro zrušení sankcí vůči Rusku, které byly zavedeny kvůli ruské invazi na Ukrajinu. "Ceny plynu budou opět normální, když budeme nakupovat levný plyn z Ruska," prohlásil. "Zejména Zelení chtějí, aby se naše země stala chudou a slabou," dodal.

Policie uvedla, že kvůli demonstracím v Berlíně nasadila kolem 1900 lidí. Dodala, že nezaznamenala téměř žádné incidenty. Jednou z výjimek byl útok na filmový štáb. Ten však nevznesl žádné obvinění a chtěl pokračovat v práci.

Celkově bylo podle večerní zprávy policie 24 osob zadrženo a podáno 18 trestních oznámení, mimo jiné kvůli ublížení na zdraví, urážkám a používání symbolů protiústavních organizací.