Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tragédie na Slovensku: Nejméně 12 mrtvých po nehodě autobusu

havárie autobusu na Slovensku (13.11.2019)
havárie autobusu na Slovensku (13.11.2019)
Foto: Hasičský a záchranný zbor

Dvanáct lidí zemřelo a dalších 17 utrpělo zranění při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na jihu Slovenska. ČTK o tom informovala mluvčí prezidia hasičského a záchranného sboru Zuzana Farkasová. Podle portálu televize Markíza v linkovém autobusu cestovali hlavně žáci. Jde o nejtragičtější dopravní nehodu na Slovensku za poslední roky. Slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kondoloval český prezident Miloš Zeman.

Slovenská ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská novinářům řekla, že mezi mrtvými jsou nejméně čtyři nezletilí. Zranění byli převezeni do několika nemocnic. Například v nemocnici v Nitře pacient ve vážném stavu podstoupil operaci. Do jiné nemocnice zase záchranáři v kritickém stavu přepravili vrtulníkem 15letého chlapce.

Ministryně vnitra Denisa Saková na místě nehody uvedla, že nákladní auto se štěrkem a kamením se při jízdě z kopce rozkývalo a řidič protijedoucího autobusu se mu snažil vyhnout. Podle Sakové byl nákladní vůz pravděpodobně přetížen.

Z policejních fotografií je patrné, že autobus se ocitl mimo vozovku a převrátil se. Na silnici se zase převrátil nákladní automobil. Policie nedaleko místa nehody zřídila krizové centrum pro rodinné příslušníky cestujících z autobusu. Hasiči původně informovali o nejméně 13 obětech nehody a o zhruba dvou desítkách zraněných.

Autobus patřil dopravci Arriva, který uvedl, že šlo o příměstský spoj na trase z Nitry do nedaleké vesnice Jelenec.

Nehoda se stala zhruba hodinu po poledni u vesnice Nitrianske Hrnčiarovce nedaleko Nitry na silnici první třídy, kterou policie následně uzavřela. Tato silnice až do otevření nového úseku nedaleké rychlostní silnice R1 v roce 2011 sloužila pro tranzit od Nitry na střední Slovensko a zejména v minulosti ji slovenská média kvůli častým dopravním nehodám označovala za "silnici smrti".

Slovenský premiér Peter Pellegrini kvůli nehodě předčasně ukončil návštěvu Kypru. V prohlášení vyjádřil soustrast pozůstalým. Prezidentka Čaputová uvedla, že zpráva o nehodě vyvolává hluboký smutek.

"Se zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě na jihu Slovenska, která si vyžádala oběti na životech a zanechala za sebou také mnoho zraněných. Slova mohou jen stěží vyjádřit bolest a smutek nad zmařenými lidskými životy," napsal Zeman v kondolenčním dopisu, který zaslal hlavě slovenského státu.

Nejtragičtější dopravní nehodou na Slovensku je havárie českého autobusu Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku, která se odehrála v červenci 1995 u Kolárovic v okrese Bytča. Autobus ve velké rychlosti narazil do svodidel, letěl asi 35 metrů vzduchem a dopadl do hloubky 15 metrů; nehoda si na místě vyžádala 16 mrtvých a 29 zraněných, z nichž jeden po několika dnech zemřel v nemocnici.

Témata:  havárie autobusu na Slovensku Slovensko nehody autobusů

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy