reklama

Slovenská ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská novinářům řekla, že mezi mrtvými jsou nejméně čtyři nezletilí. Zranění byli převezeni do několika nemocnic. Například v nemocnici v Nitře pacient ve vážném stavu podstoupil operaci. Do jiné nemocnice zase záchranáři v kritickém stavu přepravili vrtulníkem 15letého chlapce.

Ministryně vnitra Denisa Saková na místě nehody uvedla, že nákladní auto se štěrkem a kamením se při jízdě z kopce rozkývalo a řidič protijedoucího autobusu se mu snažil vyhnout. Podle Sakové byl nákladní vůz pravděpodobně přetížen.

Z policejních fotografií je patrné, že autobus se ocitl mimo vozovku a převrátil se. Na silnici se zase převrátil nákladní automobil. Policie nedaleko místa nehody zřídila krizové centrum pro rodinné příslušníky cestujících z autobusu. Hasiči původně informovali o nejméně 13 obětech nehody a o zhruba dvou desítkách zraněných.

Autobus patřil dopravci Arriva, který uvedl, že šlo o příměstský spoj na trase z Nitry do nedaleké vesnice Jelenec.

Nehoda se stala zhruba hodinu po poledni u vesnice Nitrianske Hrnčiarovce nedaleko Nitry na silnici první třídy, kterou policie následně uzavřela. Tato silnice až do otevření nového úseku nedaleké rychlostní silnice R1 v roce 2011 sloužila pro tranzit od Nitry na střední Slovensko a zejména v minulosti ji slovenská média kvůli častým dopravním nehodám označovala za "silnici smrti".

Slovenský premiér Peter Pellegrini kvůli nehodě předčasně ukončil návštěvu Kypru. V prohlášení vyjádřil soustrast pozůstalým. Prezidentka Čaputová uvedla, že zpráva o nehodě vyvolává hluboký smutek.

"Se zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě na jihu Slovenska, která si vyžádala oběti na životech a zanechala za sebou také mnoho zraněných. Slova mohou jen stěží vyjádřit bolest a smutek nad zmařenými lidskými životy," napsal Zeman v kondolenčním dopisu, který zaslal hlavě slovenského státu.

Nejtragičtější dopravní nehodou na Slovensku je havárie českého autobusu Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku, která se odehrála v červenci 1995 u Kolárovic v okrese Bytča. Autobus ve velké rychlosti narazil do svodidel, letěl asi 35 metrů vzduchem a dopadl do hloubky 15 metrů; nehoda si na místě vyžádala 16 mrtvých a 29 zraněných, z nichž jeden po několika dnech zemřel v nemocnici.

reklama