reklama

"Lidé dnes jakoby měli ovladač od televizoru s názvem Slovensko a z toho filmu, který se jmenuje ´zlý sen´, mohou přepnout na druhý film, kterým bude Slovensko skutečně pro všechny poctivé lidi, nejen pro pár vyvolených," uvedl před novináři šéf opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič, jehož uskupení sázkové kanceláře favorizují na volební vítězství.

Místopředseda a volební lídr nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Pellegrini uvedl, že voliči by se měli rozhodovat podle výsledků a činů, a ne podle volebních kampaní. "Lidé by se neměli rozhodovat jen podle dvou týdnů volební kampaně, ale podle toho, jak se jim žije, jak jsou spokojeni," řekl Pellegrini novinářům.

Směru-SD, který dlouhá léta dominoval slovenské politice, podle předvolebních průzkumů hrozí, že poprvé od roku 2006 parlamentní volby nevyhraje.

Prezidentka Čaputová naznačila, že o tom, zda vítěz parlamentních voleb na Slovensku dostane od ní pověření k sestavení vlády, rozhodne jeho šance na vytvoření koalice. "Velmi to závisí na jeho koaličním potenciálu," uvedla po hlasování ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy.

Zhruba 4,4 milionu oprávněných voličů si může vybrat z více než dvou desítek stran, hnutí a koalic. Šanci získat křesla ve 150členné sněmovně má sedm až devět uskupení. Mezi nimi je také krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, která se v průzkumech umisťovala na třetí příčce za Směrem-SD a OLaNO a jejíž preference se pohybovaly kolem deseti procent.

Průběh voleb poznamenalo úmrtí členky místní volební komise ve Velkém Krtíši a jednoho voliče přímo ve volební místnosti v Banské Bystrici. Kvůli tomu tam hlasování bude prodlouženo, což znamená posunutí oficiálního závěru voleb i moratoria. Ohlášené odhady výsledků hlasování tak budou moci televize zveřejnit nejdříve hodinu před půlnocí. Také statistický úřad začne zveřejňovat dílčí výsledky hlasování patrně až po tomto termínu.

reklama