volby na Slovensku

Slovensko, ilustrační foto

Slovenské úřady kvůli potížím prodloužily volební moratorium

Svět

I při druhém kole prezidentských voleb na Slovensku se prodlouží moratorium. Oznámila to státní volební komise, delší bude o pět minut. Důvodem je pozdní zahájení hlasování ve dvou volebních místnostech. Problém byl také s členem komise pod vlivem alkoholu.

Slovensko, ilustrační foto

Volby na Slovensku jsou v plném proudu. Nový prezident bude znám v noci

Svět

Slováci si v sobotu vybírají nového prezidenta, který v červnu nahradí ve funkci Zuzanu Čaputovou. Do dnešního druhého kola postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini. Volební místnosti zůstanou otevřené do 22 hodin, pak začne sčítání hlasů.

Bratislava

Slováci rozhodnou o prezidentovi, průzkumy slibují volební drama

Svět

Slováci v sobotu rozhodnou o tom, kdo se stane prezidentem a nástupcem Zuzany Čaputové. V uplynulých hodinách vyšly dva průzkumy s rozdílnými výsledky. Zatímco první přisoudil vítězství předsedovi parlamentu Peteru Pellegrinimu, podle druhého uspěje exministr zahraničí Ivan Korčok.

Robert Fico, slovenský premiér

Fico i po prvním kole setrvává na podpoře Pellegriniho

Svět

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v neděli okomentoval výsledky včerejšího prvního kola slovenských prezidentských voleb. Fico uvedl, že jeho podporu má nadále předseda parlamentu a koaliční strany Hlas-SD Peter Pellegrini, kterého považuje za lepší řešení pro Slovensko.

Peter Pellegrini

Svět

Volby na Slovensku zatím nemají vítěze. Pellegrini a Korčok se střetnou znovu

Slováci za sebou mají pernou volební noc. Ve 22:30 byly uzavřeny volební místnosti a komisaři začali sčítat hlasy. Voliči poslali do druhého kola prezidentské volby bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka a současného předsedu parlamentu Petera Pellegriniho. Volby ovládl Korčok s více než pětiprocentním náskokem. Volební účast nedosáhla ani 52 procent.

Vlajka SR

Slovensko volí nového prezidenta, jsou dva favorité

Svět

Na Slovensku ráno začalo první kolo prezidentských voleb, v nichž se rozhoduje o nástupci končící prezidentky Zuzany Čaputové. Hlasovací místnosti budou otevřené až do 22 hodin. Lidé mají na výběr z celkem devíti kandidátů.

Národná rada Slovenskej republiky

Slovensko volí, o vítězství se utká Smer s Progresivním Slovenskem

Svět

Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou lidé odevzdat hlas, desítky tisíc lidí už s předstihem odvolili korespondenční volbou. Z posledních průzkumů vyplývá, že se očekává těsný souboj mezi stranami Smer-SD a Progresívne Slovensko.

Robert Fico

Svět

Volby na Slovensku se blíží. Aktuálně by vyhrál Smer

Smer-SD expremiéra Roberta Fica by aktuálně vyhrál parlamentní volby na Slovensku, jeho náskok před nejbližším pronásledovatelem se však snížil na pouhé procento. Sousední zemi čekají předčasné volby na konci září.

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament schválil změnu ústavy pro předčasné volby

Svět

Slovenský parlament dnes schválil návrh novely ústavy, který poslancům umožní vlastním rozhodnutím zkracovat volební období sněmovny. Ústavní změna je prvním krokem k uspořádání nových voleb po prosincovém pádu menšinové vlády premiéra Eduarda Hegera. Předlohu nepodpořila opozice, která prosazovala zavedení možnosti předčasně ukončit volební období parlamentu nejen rozhodnutím poslanců, ale také referendem.

Eduard Heger

Heger: Strany bývalé slovenské koalice se dohodly, že nové volby budou 30. září

Svět

Strany bývalé čtyřčlenné slovenské vládní koalice se dohodly na vypsání předčasných parlamentních voleb na 30. září, řekl dnes novinářům dosluhující premiér Eduard Heger. Jeho menšinovému kabinetu sněmovna v prosinci vyslovila nedůvěru. V řádném termínu by se příští parlamentní volby v zemi konaly v únoru příštího roku.

Bratislava, Slovensko - Pohled na Most SNP z terasy Národnej rady SR

Slovensko hlasovalo v obecních a krajských volbách, poprvé byly v jeden den

Svět

Obyvatelé Slovenska dnes volili předsedy samosprávných krajů, primátory měst, starosty obcí i zastupitele. Regionální volby téměř v celé zemi skončily v plánovaném termínu ve 20:00, ve třech vesnicích ale kvůli dřívějším potížím bylo hlasování prodlouženo. Předběžné výsledky komunálních a krajských voleb by mohly být známé v noci na neděli.

Bratislava

Slovenské volby jsou pro nás poučením i varováním. Zemi čeká změna!

Svět

V sobotu se konaly na Slovensku volby, které již jen svým výsledkem otřásly politickým systémem našemu srdci nejbližšího souseda. Dosud vládnoucí Smer-SD se propadl a čeká ho opozice. Další dvě strany současné vládní koalice MOST-HÍD a SnS se do parlamentu ani nedostaly. Stejně tak neuspělo hnutí Zuzany Čaputové Progresivní Slovensko/Spolu. Naopak drtivou výhru zaznamenalo hnutí OLaNO Ivana Maťoviče.

Národná rada Slovenskej republiky

Svět

Slovenské volby vyhrálo hnutí OLaNO Igora Matoviče

Parlamentní volby na Slovensku podle téměř úplných výsledků přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo čtvrtinu hlasů.

Vlajka Slovenska

Tragická bilance slovenských voleb: Dvě úmrtí, jedno napadení

Svět

Slováci dnes od rána volí nový parlament. Dopoledne svůj hlas odevzdali také lídři dvou nejpopulárnějších politických uskupení a prezidentka Zuzana Čaputová. Politici shodně vybízeli Slováky k účasti na volbách do Národní rady, které oproti plánu skončí o hodinu později, tedy až ve 23:00 SEČ. Důvodem je prodloužení hlasování ve dvou volebních místnostech kvůli úmrtí členky volební komise a jednoho z voličů.

Vlajka SR

Slovenské volby: Hitem je poslední místo na kandidátní listině

Svět

Když se v parlamentních volbách na Slovensku v roce 2010 dostal do sněmovny podnikatel Igor Matovič spolu se třemi svými kolegy z konce kandidátky jedné z politických stran, vyvolalo to v zemi pozornost a zavedlo novou tradici. Ze zdánlivě nevolitelného posledního místa kandidátních listin se o poslanecký mandát uchází několik známých osobností i ve volbách do sněmovny, které Slováky čekají tuto sobotu.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.