Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby na Slovensku zatím nemají vítěze. Pellegrini a Korčok se střetnou znovu

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Slováci za sebou mají pernou volební noc. Ve 22:30 byly uzavřeny volební místnosti a komisaři začali sčítat hlasy. Voliči poslali do druhého kola prezidentské volby bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka a současného předsedu parlamentu Petera Pellegriniho. Volby ovládl Korčok s více než pětiprocentním náskokem. Volební účast nedosáhla ani 52 procent.

Korčok volby poměrně jednoznačně ovládl se ziskem přes 42 %, Peter Pellegrini zaostal o více než pět procent.

Průzkum agentury Median SK zveřejněný těsně po volbách tak nebyl úplně přesný. Sice předpokládal vítězství Korčoka, ale pouze o pár desetin procenta a se ziskem 34,9 %. Výrazně přecenil například Štefana Harabína, který celkově získal pouze necelých 12 % hlasů.

Pellegrini po sečtení 97 procent hlasů vystoupil na tiskové konferenci. Tedy ve chvíli, kdy bylo jisté, že skončí na druhém místě. Děkoval podporovatelům za to, že jej posunuli do druhého kola. „Z devíti kandidátů různého ideologického zaměření bylo dostat se do druhého kola základním cílem,“ uvedl. „Gratuluji Ivanu Korčokovi, že se také dostal do druhého kola. Výsledky ale ukázaly, že Slovensko chce prezidenta, který nebude zemi tahat do války,“ dodal.

Přiblížil, že nechce, aby byl prezident hned v konfliktu s vládou a očekává slušný souboj ve druhém kole. „Nevím, jestli jsem za dnešní večer řekl jméno svého protikandidáta. On ho řekl asi desetkrát,“ doplnil Pellegrini.

Asi o deset minut později odstartoval tiskovou konferenci také vítězný Ivan Korčok. Poděkoval nejen všem voličům, ale také politickým stranám, které mu vyjádřily podporu. „Ve druhém kole musíme udělat víc, abychom oslovili voliče v celém spektru,“ naznačil.

Před druhým kolem chce hovořit k desítkám tisícům voličů vládní koalice, kteří nesouhlasí se současnými kroky kabinetu Roberta Fica. „Nesouhlasí s tím ani voliči vládní koalice. Nesouhlasí ani s tím, kam současná vláda Slovensko tahá. Jak urážíme naše sousedy a pálíme mosty před našimi nejbližšími v Česku a Polsku,“ dodal.

Další slova na tiskové konferenci směřoval hlavně ke kritice vlády a Pellegriniho. „Pellegrini proti tomu, s čím se nedokáže ztotožnit, neumí dělat vůbec nic. Pro něj je podstatná funkce, o kterou se uchází,“ kritizoval svého protivníka do druhého kola voleb. „Někteří politici nabíhají Rusku a podvolují se mu,“ poznamenal.

Zdůraznil také, že je nutné všímat si mladých lidí odcházejících do zahraničí. „Slovensko potřebuje spolupráci. Spolupráci, na kterou jsem připravený i s touto vládou,“ řekl.

Výsledek prvního kola voleb okomentovala na Facebooku rovněž současná prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž mandát končí v červnu. „Na osudu Slovenska nám záleží. Ukázalo se, že nám naše budoucnost není lhostejná. Chci proto poděkovat občanům za účast ve volbách a jejich pokojný průběh. Gratuluji vítězi a blahopřeji oběma postupujícím do druhého kola. Velmi si přeji, aby byla kampaň před dalším kolem férová, korektní a kultivovaná,“ shrnula.

Lídr strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka již během sčítání hlasů zdůrazňoval, že Pellegrini pouze přikyvuje tomu, co premiér Robert Fico říká. Obvinil ho ze zhoršování vztahů s Českou republikou a podpory ruského prezidenta Vladimira Putina, který už tři roky vede válku proti Ukrajině.

Témata:  volby na Slovensku Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy