Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko volí nového prezidenta, jsou dva favorité

Vlajka SR
Vlajka SR
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Na Slovensku ráno začalo první kolo prezidentských voleb, v nichž se rozhoduje o nástupci končící prezidentky Zuzany Čaputové. Hlasovací místnosti budou otevřené až do 22 hodin. Lidé mají na výběr z celkem devíti kandidátů.

Favority prezidentské volby jsou předseda parlamentu Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. Očekává se jejich postup do druhého kola, které by se uskutečnilo za čtrnáct dní. Jejich nejbližším vyzyvatelem je exministr spravedlnosti Štefan Harabin. Dále kandidují například expremiér Igor Matovič či radikální politik Marian Kotleba.

O post hlavy státu se může ucházet pouze bezúhonná osoba a občan Slovenské republiky, která nejpozději v den voleb dosáhne věku čtyřiceti let. Musí získat buď podporu 15 poslanců Národní rady nebo 15 tisíc občanů.

V prvním kole prezidentských voleb může podle odhadů slovenských statistiků volit více než 4,3 milionu lidí v téměř šesti tisících volebních místnostech. Po jejich uzavření ve 22 hodin se začne se sčítáním hlasů. Definitivní výsledky budou známé v neděli.

Mandát slovenského prezidenta potrvá pět let. Mezi jeho pravomoci patří například možnost rozpustit Národní radu, udělování amnestií a vyznamenání, jmenování soudců, vyhlašování válečného stavu a jiné, zejména ceremoniální úlohy. Rozhoduje o pověření vlády a dává souhlas s výkonem její působnosti, pověřuje ministry řízením ministerstev a přijímá jejich demise. Může je také odvolat.

Slovenský prezident jmenuje například vedoucí státních orgánů, vyšší státní funkcionáře, rektory vysokých škol a vysokoškolské profesory. Může zmírňovat tresty nebo vyhlásit referendum. Rovněž zastupuje Slovensko navenek, jedná o mezinárodních smlouvách a ratifikuje je.

Témata:  volby na Slovensku Slovensko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy