Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby na Slovensku se blíží. Aktuálně by vyhrál Smer

Robert Fico
Robert Fico
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Smer-SD expremiéra Roberta Fica by aktuálně vyhrál parlamentní volby na Slovensku, jeho náskok před nejbližším pronásledovatelem se však snížil na pouhé procento. Sousední zemi čekají předčasné volby na konci září.

Vyplývá to z průzkumu agentury Median SK, o kterém informovala slovenská tisková agentura TASR. Šetření se konalo od 19. do 21. července na vzorku 1008 respondentů.

Smer-SD by nyní získal 20,1 procenta, což by znamenalo 38 křesel v Národní radě. Jen o dva mandáty méně by za 19,1 procenta mělo Progresívne Slovensko. Pellegriniho Hlas-SD by podpořilo 11,1 procenta, do lavic by za něj usedlo 21 poslanců. O dva zákonodárce méně by měla Republika se ziskem 10 procent.

Shodně dvanáct poslanců by měly strany SaS, KDH a Sme rodina. Debaklem by teď volby skončily pro koalici s hnutím OĽANO expremiéra Igora Matoviče. Pět a půl procenta by totiž nestačilo na vstup do parlamentu. Před branami Národní rady by zůstali také Demokrati bývalého premiéra Eduarda Hegera, SNS, Modrí, Most-Híd a Kotlebovci-ĽSNS.

Předčasné parlamentní volby jsou naplánované na 30. června. Slovensko zatím vede úřednická vláda vedená Ľudovítem Ódorem.

Témata:  volby na Slovensku Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy