Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico se Smerem vyhrál volby, do NR se dostalo sedm stran. Jednání začnou v pondělí

Robert Fico
Robert Fico
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i vítězství strany Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Prezidentka Zuzana Čaputová jej v pondělí pověří sestavením vlády. Slovenské občany bude v Národní radě zastupovat sedm subjektů.

"Volební práh překročilo šest politických stran a jedna koalice," uvedl předseda komise Ladislav Orosz podle TASR. Volební účast dosáhla 68 a půl procenta, hlasovalo 3,007 milionu voličů.

Smer-SD získal 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců.

Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).

Komise konstatovala, že propadlo 16 a půl procenta hlasů. Nárok na státní příspěvek má devět kandidujících subjektů, tedy i dva neúspěšné, které však překonaly tříprocentní hranici. Jde o Republiku (4,75 %) a Aliancii (4,38 %). Demokrati (2,93 %) a Sme rodina (2,21 %) na peníze nedosáhnou.

Vítěz voleb Robert Fico poprvé vystoupil na nedělní odpolední tiskové konferenci, kde oznámil, že Smer-SD bude čekat na další kroky hlavy státu. "Budeme sedět na centrále, budeme čekat na telefonát od prezidentky. Pokud nepřijde pověření k sestavení vlády, nevidíme důvod, abychom vedli jednání," sdělil novinářům.

"V duchu naší ústavní tradice zítra pověřím sestavením vlády vítěze voleb a zároveň jsem připravená informovat lídry stran o svém postupu," napsala poté Čaputová na facebooku. "Největší zodpovědnost za budoucí vývoj samozřejmě nese vítěz voleb, protože vzbudil největší očekávání u veřejnosti a je důležité, aby je naplnil ve prospěch všech občanů Slovenska," zmínila prezidentka.

Čaputová konstatovala, že svobodné a demokratické volby ukázaly reálný obraz společnosti bez ohledu na to, zdali někoho výsledek těší a jiného ne. Ocenila také vysokou volební účast.

Podle očekávání médií je zřejmě nejpravděpodobnější variantou povolební spolupráce koalice Smeru s Hlasem a SNS. Například předseda OĽANO Igor Matovič již avizoval, že se straníky na sto procent odchází do opozice.

Na výsledky předčasných voleb už ráno reagoval český premiér Petr Fiala (ODS). "Se Slovenskem nás pojí nejen hluboké historické vazby, blízkost, ale i přátelské vztahy na všech úrovních. Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí," uvedl na sociální síti.

Ficovi pogratuloval k volebnímu triumfu také maďarský premiér Viktor Orbán. "Hádejte, kdo je zpět! Je vždy dobré spolupracovat s patriotem!" napsal na sociální síti X.

Témata:  volby na Slovensku Robert Fico Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 18:06

Na D2 se stala vážná nehoda. Mezi zraněnými byli převážně děti

Vážná dopravní nehoda se v pátek stala na dálnici D2 u Brna. Zranili se čtyři lidé, většina zraněných jsou děti. Řidička havarovaného osobního automobilu se podle policistů nevěnovala řízení dostatečně.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.