Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidentka Čaputová se zúčastnila voleb, na Petržalce poběží i po 22. hodině

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i tři nejvyšší ústavní činitelé. Prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Ľudovít Ódor nabádali občany, aby šli volit. Hlasování probíhá až do 22:00, moratorium se zřejmě prodlouží.

Čaputová volila v Pezinku, v hlavním městě Bratislavě odevzdali hlas předseda parlamentu Boris Kollár a předseda úřednické vlády Ľudovít Ódor, informovala agentura TASR.

Hlava státu zdůraznila, že lidé dnes mají příležitost vyjádřit, jaké Slovensko chtějí do budoucna. "Hlas každého z nás má stejnou hodnotu, každého z nás bude stejně slyšet. Proto chci požádat všechny, kteří ještě váhají, zdali mají jít volit, aby volit šli," uvedla.

Prezidentka se domnívá, že jedním z nejdůležitějších úkolů vlády, která vzejde z voleb, bude pokusit se smířit společnost. Čaputová hodlá postupovat ve smyslu ústavy, aby co nejrychleji vznikla vláda s většinovou podporou v parlamentu.

Ódor podotkl, že voliči mají na výběr z mnoha stran. "Já jen poprosím všechny spoluobčany, pro které je budoucnost této země důležitá, je třeba jít volit. Pokud nepůjdete, někdo jiný rozhodne za vás. Možná právě takový člověk, s jehož názory nesouhlasíte," poznamenal.

Dosavadní průběh předčasných voleb se neobešel bez incidentů. V Kostoľanoch pod Tribečom v okrese Zlaté Moravce zasahovala ve volební místnosti policie, protože muž poškodil urnu. Podle předsedkyně okrskové volební komise nebyl ovlivněn průběh hlasování.

V jednom z volebních okrsků v bratislavské Petržalce bude hlasování prodlouženo o 40 minut do 22:40 kvůli zdravotní indispozici jednoho z členů komise. Podle TASR pravděpodobně dojde k prodloužení volebního moratoria.

Voliči dnes mohou odevzdat hlas v 5 996 volebních okrscích do 22. hodiny. Korespondenčně hlasovalo rekordních 58 779 voličů ze zahraničí. Zákonná lhůta na doručení obálky vypršela v pátek ve 12 hodin.

Předvolební průzkumy favorizují Smer-SD a Progresívne Slovensko, obě strany mají okolo 20 procent hlasů. Smer měl v posledním průzkumu veřejného mínění o 0,8 % hlasů víc. Necelých 12 procent by získal Hlas-SD, koalice OĽaNO a priatelia 8,2 procent. Přes potřebných pět procent by se dostaly Republika, Svoboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie a Slovenská národná strana.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku jsou vyhlášeny na sobotu 30. září. Politická krize v zemi nastala po pádu vlády Eduarda Hegera a konci předchozího Matovičova kabinetu.

Témata:  Zuzana Čaputová volby na Slovensku Slovensko

Aktuálně se děje

14. července 2024 15:18

Trump po atentátu vyzval k jednotě. Nezačneme se bát, vzkázal

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy