Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenské volby: Hitem je poslední místo na kandidátní listině

Vlajka SR
Vlajka SR
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Když se v parlamentních volbách na Slovensku v roce 2010 dostal do sněmovny podnikatel Igor Matovič spolu se třemi svými kolegy z konce kandidátky jedné z politických stran, vyvolalo to v zemi pozornost a zavedlo novou tradici. Ze zdánlivě nevolitelného posledního místa kandidátních listin se o poslanecký mandát uchází několik známých osobností i ve volbách do sněmovny, které Slováky čekají tuto sobotu.

Slovenští voliči vybírají do Národní rady konkrétní stranu či koalici. Na hlasovacím archu ale mohou zakroužkovat až čtyři kandidáty na poslance, které favorizují. Pokud kandidát tímto způsobem dostane alespoň tři procenta takzvaných preferenčních hlasů z celkového počtu hlasů, které strana ve volbách získá, přednostně se na to přihlíží při přidělování mandátů. To znamená, že v konečném pořadí přeskočí své kolegy, kteří jsou na kandidátní listině před ním.

Matovič, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) je podle sázkových kanceláří favoritem sobotních voleb, kandiduje opět z posledního 150. místa. Dosud se mu vždy podařilo "prokroužkovat" a získat mandát poslance.

Krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) zase zařadila na poslední místo kandidátní listiny jednu ze svých hlavních tváří Milana Mazureka. Ten loni přišel o poslanecký mandát poté, co byl pravomocně odsouzen k peněžitému trestu za xenofobní výroky.

Zaplatil pokutu a jeho odsouzení za úmyslný trestný čin bylo zahlazeno. Mazurek se proto ve volbách může znovu ucházet o přízeň voličů. LSNS je podle dřívějších sondáží třetí nejoblíbenější stranou v zemi.

Za koalici neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu (PS/Spolu), která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu, kandiduje z posledního místa bývalá veřejná ochránkyně práv Jana Dubovcová.

Nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky má na 150. místě své kandidátní listiny dvaasedmdesátiletého občanského aktivistu Jána Benčíka, který se stal známým tím, že se na sociálních sítích věnoval odhalování extremistů a neonacistů. Koalice PS/Spolu i strana Za lidi by se podle průzkumů měly dostat do parlamentu.

Témata:  volby na Slovensku Slovensko Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Za lidi (Za ľudí)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.